Marzena Sutryk

24 miliony złotych dla Koszalina

Przebudowa ul. Krakusa i Wandy (powstanie tu rondo na skrzyżowaniu z ul. Lechicką i Konstytucji 3 Maja) jest połączona z przebudową odcinka ul. Lechickiej Fot. Radosław Brzostek Przebudowa ul. Krakusa i Wandy (powstanie tu rondo na skrzyżowaniu z ul. Lechicką i Konstytucji 3 Maja) jest połączona z przebudową odcinka ul. Lechickiej między ul. Krakusa i Wandy a ul. Obotrytów
Marzena Sutryk

Wczoraj prezydent Koszalina podpisał w Warszawie umowę na duże pieniądze.

To dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców Koszalina, jak i dla przyjezdnych zmotoryzowanych, którzy korzystają z krajowej drogi nr 11 (nie mylić z ekspresową S11); „jedenastka” to droga dojazdowa do Koszalina od strony Poznania i wiodąca przez centrum w kierunku Mielna.

Dofinansowanie, które wisiało w pewnej chwili na włosku, zostało ostateczne przyznane i Koszalin otrzyma z Ministerstwa Infrastruktury z puli funduszy unijnych aż 24 miliony złotych. To spory zastrzyk finansowy, który pozwoli w dużej części zrealizować wartą 30-milionów inwestycję drogową w trzech rejonach miasta (na trasie przebiegu drogi nr 11).

To rejon ul. Krakusa i Wandy, ale też ul. Gnieźnieńska i al. Armii Krajowej.

- Sprawa przyznania nam funduszy została sfinalizowana pod względem formalnym - mówił nam na gorąco prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

- Bardzo nas cieszy, że pomyślnie zakończyły się nasze starania, choć po drodze pojawił się pewien zgrzyt i konflikt w kontekście planu budowy S11, ale teraz mamy do przodu. Teraz czas na trudniejszą część, czyli realizację. Trwa już przebudowa ul. Krakusa i Wandy, przed nami też dwie kolejne realizacje - ze wszystkim musimy zdążyć do końca przyszłego roku - dodaje prezydent.

Pozostałe potrzebne na to przedsięwzięcie pieniądze będą pochodziły z budżetu miasta.

Projekt wart 30 mln zł, na który miasto otrzymało 24 mln dofinansowania, składa się z trzech etapów. Aktualnie prace trwają już w rejonie ul. Krakusa i Wandy. Tu wykonywane są chodniki.

W połowie grudnia z robotami wodociagowymi wejdzie tu na zlecenie MWiK firma Domar. Ta ma czas do końca lutego na realizację zlecenia. W tym czasie należy spodziewać się utrudnień w ruchu (w planach jest zamknięcie po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, z tym, że ruch będzie na tych pasach wyłączany odcinkami).

Następnie z robotami drogowymi wejdzie główny wykonawca - firma Colas. W najbliższych dniach będzie też wykonywana ścieżka rowerowa dookoła ronda Solidarności, ale to raczej nie wpłynie na organizację ruchu.

Kolejny etap to przebudowa al. Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Bohaterów Warszawy do skrzyżowania z ul. Krakusa i Wandy (wzmocnienie istniejącej konstrukcji jezdni, przebudowa chodników, ścieżki rowerowej, miejsc postojowych, przebudowa skrzyżowania z ul. Zwycięstwa bez zmiany typu skrzyżowania, nowe oświetlenie).

Trzeci etap to przebudowa ulicy Gnieźnieńskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Paderewskiego do granic miasta (m. in. wzmocnienie istniejącej konstrukcji jezdni, przebudowa chodników, miejsc postojowych). Na drodze krajowej nr 11 szykują się też inne utrudnienia i to już od dzisiaj. Ale nie ma to nic wspólnego z przebudową ul. Krakusa i Wandy.

Mianowicie od godz. 14 na ul. Morskiej (w rejonie stacji Orlen) zostanie wprowadzona tymczasowa zmiana polegająca na skierowaniu ruchu na odcinek drogi z płyt betonowych. Ruch pieszych i rowerów będzie odbywał się po tymczasowym odcinku pieszo-rowerowym, który zostanie ułożony z elementów betonowych.

- Utrudnienia są związane z budową obwodnicy Koszalina - wyjaśnia Robert Grabowski, rzecznik ratusza.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.