Marek Rudnicki [email protected]

9,8 mln zł na regulacje przeciwpowodziowe

9,8 mln zł na regulacje przeciwpowodziowe
Marek Rudnicki [email protected]

Zachodniopomorski Zarząd Melioracji podpisał umowę z Energopolem na dwie inwestycje przeciwpowodziowe na Odrze na kwotę 9,8 mln zł.

Pierwszymi zadaniami realizowanymi w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły będą wał cofkowy Odry przy rzece Myśli i modernizacja polderu Marwickiego. Wczoraj podpisano umowę. Plac budowy zostanie przekazany Energopolowi do 24 maja, a inwestycja ma być wykonana w ciągu 24 miesięcy.

- Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do jej realizacji - zapewnia Piotr Bartoszewski, prezes Energopolu.

Wybudowany zostanie wał przeciwpowodziowy z przesłoną przeciwfiltracyjną o długości 2,4 km, który ma ochronić przed zalewaniem wieś Chlewice. Natomiast modernizacja polderu Marwickiego (ok. 1500 ha) obejmie odbudowanie 5,6 km wałów nad Odrą Wschodnią.

Pieniądze na inwestycję uzyskano z pożyczki z Banku Światowego.

Marszałek Olgierd Geble-wicz przypomniał umowę polsko-niemiecką dotyczącą zabezpieczenia przeciwpowodziowego Odry, a tym samym przygotowanie rzeki do żeglowności w III klasie. Na pytanie, czy nie stanie to w konflikcie z planowanym przez rząd podniesieniem klasy do czwartej stwierdził:

- O czwartej klasie będziemy myśleć, gdy będziemy mieli umowę.

I dodał, że na poprzednim kongresie morskim minister gospodarki morskiej, Marek Gróbarczyk zapewniał go, że do tegorocznego kongresu, zaplanowanego na czerwiec, umowa polsko-niemiecka zostanie zrenegocjowana, a tak się nie stało.

- Na tym etapie rozsądniej jest realizować to, na co mamy pieniądze - powiedział. - Mam duże obawy, że uda się tę umowę wynegocjować.

Minister Gróbarczyk planuje nie tylko zabezpieczenie przeciwpowodziowe, ale zwiększenie klasy żeglowności do czwartej. Umowa zawarta jeszcze przez Ewę Kopacz z kanclerz Angelą Merkel (klasa trzecia dla poruszania się holowników) dotyczyła tylko zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dużej części strony niemieckiej.

Marek Rudnicki [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.