Akcja skarbówki na Wybrzeżu

Czytaj dalej
Bogna Skarul

Akcja skarbówki na Wybrzeżu

Bogna Skarul

Sprzedaż bez paragonów, pirackie płyty, nielegalne papierosy to efekt ostatnich kontroli na świnoujskim targowisku i punktów gastronomicznych w Międzywodziu.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie kontynuowali kontrole związane z unikaniem rejestracji transakcji na kasach fiskalnych.

Sprzedawał bez kasy fiskalnej

W trakcie patrolu na targowisku miejskim w Świnoujściu urzędnicy skarbówki zaobserwowali transakcję polegającą na sprzedaży dwóch opakowań płyt CD z nagraniami muzycznymi z pominięciem rejestracji na kasie rejestrującej.

Okazało się także w trakcie kontroli, że prowadzący sprzedaż na tym stoisku mieszkaniec Świnoujścia nie posiadał kasy fiskalnej, a co gorsza sprzedawał, mimo że nie miał zarejestrowanej działalności gospodarczej.

- Nie przeszkadzało mu to jednak oferować do sprzedaży płyty z muzyką i filmami - twierdzi Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Na swoim stoisku miał wystawionych ponad 1000 opakowań z płytami zawierającymi nagrania muzyczne i filmowe.

Okazało się, że to były podróbki

Po bliższym przyjrzeniu się oferowanym płytom, funkcjonariusze stwierdzili, że wszystkie towary, to podróbki oryginalnych wydań, a tym samym sprzedawca narusza ustawę z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

- Ustawa ta, jest podstawowym aktem regulującym pozycję autora, zarząd jego prawami autorskimi i ich ochronę - tłumaczy Małgorzata Brzoza ze szczecińskiej Izby Administracji Skarbowej. - Jej głównym celem jest ochrona interesu twórcy - podmiotu, który stworzył dzieło i jest słabszą stroną w obrocie prawami autorskimi. Postępowanie, które będzie prowadzone w Zachodniopomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym, rozstrzygnie zarówno o dalszych losach towaru, jak i sprzedającego.

Ale to nie wszystko

To nie jedyne uchybienie, jakie zaobserwowali funkcjonariusze na tym samym targowisku.

W innym miejscu wykryto, że sprzedawca nie zarejestrował transakcji sprzedaży na kasie fiskalnej.

- Sprzedawca został ukarany mandatem w wysokości 500 zł - twierdzi rzeczniczka prasowa.

Sprzedawał papierosy bez akcyzy

W kolejnym przypadku sprzedawano papierosy bez polskich znaków akcyzy.

- W tym przypadku właściciel przyjął mandat opiewający na kwotę 600 zł - dodaje Małgorzata Brzoza. - A papierosy zajęto do dalszego postępowania.

Przyłapano też Niemców

Z kolei niedaleko targowiska, funkcjonariusze natrafili na obywateli Niemiec, którzy w podręcznych bagażach mieli 1600 szt. papierosów. Papierosy, tak jak w poprzednim przypadku, zostały zajęte do postępowania, które będzie prowadzone przez właściwą komórkę ZUCS w Szczecinie.

- Obywatele Niemiec, jako właściciele tych bagaży i papierosów przyjęli mandaty na łączną kwotę 1100 zł - dodaje rzeczniczka prasowa.

W gastronomii - też

Z kolei w Międzywodziu kontrolowano punkty gastronomiczne, czego efektem były trzy mandaty na kwotę 800 zł za brak rejestracji sprzedaży na kasie.

Zadania skarbówki

- Niektórzy przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży jakby zapominali o tym, że powinni dokumentować ją wystawionymi paragonami - komentuje Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej. - Kontrola posiadania kas fiskalnych i wydawania paragonów, ochrona własności intelektualnej są zadaniami Krajowej Administracji Skarbowej.

Bogna Skarul

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.