Auta tak parkują, że piesi nie przejdą

Czytaj dalej
Fot. Fot. czytelniczka
Daniel Klusek

Auta tak parkują, że piesi nie przejdą

Daniel Klusek

- W pobliżu pierogarni samochody stają nawet na chodniku na wysokości przejścia dla pieszych - mówi czytelniczka.

Nasza czytelniczka mieszka przy ul. Słowackiego od kilkunastu lat. - Podobnie jak w wielu innych miejscach w mieście, u nas również jest bardzo duży problem z parkowaniem - twierdzi kobieta. - Byłby jednak znacznie mniejszy, gdyby nie kierowcy przyjeżdżający do znajdującej się przy naszej ulicy pierogarni. To, w jaki sposób oni stawiają swoje samochody, wyprowadza mnie z równowagi. Zarówno właścicielka, pracownicy, jak i klienci nic sobie nie robią z przepisów ruchu drogowego. W porze obiadowej samochodami zastawiony jest cały chodnik, łącznie z przejściem dla pieszych.

Dodaje, że od parkujących bez przerwy aut, chodnik jest już cały pofałdowany.

- Nie raz widziałam, jak starsi ludzie się tam przewracają. Problem mają też matki z wózkami. Przejście pod pierogarnią to tor przeszkód ze slalomem - twierdzi nasza czytelniczka. - Ostatnio, gdy stałam na chodniku na wysokości przejścia dla pieszych, jedna kobieta trąbiła na mnie, bo chciała wjechać tędy na chodnik, aby tam zaparkować. Być może taka bezkarność wynika z faktu, że przed pierogarnią, na miejscach niedozwolonych, parkują również mundurowi.

Straż miejska zapowiada, że wielokrotnie jeździła tam na interwencje. - Teraz takich zgłoszeń jest mniej niż jeszcze kilka lat temu - mówi Paweł Dyjas, komendant Straży Miejskiej w Słupsku. - Jest tak również dlatego, że wówczas byliśmy bardzo rygorystyczni i nakładaliśmy na kierowców mandaty.

A te mogą być wysokie. Za parkowanie na chodniku w świetle przejścia dla pieszych, czyli w odległości od pasów mniejszej niż 10 metrów, grozi mandat w wysokości od 100 do 300 złotych i jeden punkt karny. A jeśli dodatkowo kierowca zostawia pieszym chodnik o szerokości mniejszej niż półtora metra, dostaje kolejny mandat, tym razem w wysokości 100 złotych, i jeden punkt karny. Za parkowanie na jezdni w świetle przejścia dla pieszych kara wynosi 300 złotych i dodatkowo jeden punkt.
- W tym ostatnim przypadku mandaty nie obowiązują, jeśli miejsca parkingowe są wyznaczone przy samym przejściu dla pieszych, jak jest na przykład przy ulicy Piekiełko - tłumaczy Paweł Dyjas.

Komendant straży miejskiej zapowiada, że funkcjonariusze będą się regularnie pojawiać na ul. Słowackiego, by pilnować tam przestrzegania przepisów przez kierowców.

Daniel Klusek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.