Będzie nowe schronisko dla zwierząt

Czytaj dalej
Fot. Fot. Łukasz capar
Aleksander Radomski

Będzie nowe schronisko dla zwierząt

Aleksander Radomski

Przetarg ogłoszono. Prace mają rozpocząć się we wrześniu.

Słupski ratusz czeka na oferty od potencjalnych wykonawców nowego schroniska dla zwierząt. Koperty mają zostać otwarte 18 lipca, a już we wrześniu ma rozpocząć się budowa. Zgodnie z harmonogramem prace powinny zakończyć się w okolicach lata przyszłego roku.

W efekcie przy ulicy Sportowej, w sąsiedztwie oczyszczalni stanąć ma kompleks pięciu parterowych budynków z działem administracyjno-biurowym, zapleczem dla pracowników, lecznicą oraz z boksami i wybiegiem dla zwierząt.

- Ta kwestia nie była załatwiona od prawie 20 lat - przyznaje w rozmowie z „Głosem” Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska. - Postanowiliśmy, że trzeba to załatwić i nie chodzi tu tylko o jakieś ortodoksyjne podejście prezydenta. Brak schroniska z prawdziwego zdarzenia był problemem. Wzięliśmy się za niego, i to z sukcesem, bo dostajemy na ten cel pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - podkreśla.

Ta instytucja wsparła budowę w dwóch formach. Pierwsza to milionowa bezzwrotna pożyczka. Druga to dwa miliony złotych, które trzeba spłacić w przeciągu kolejnych sześciu lat. Co ważne, może ona zostać umorzona w 25 procentach, ale trzeba spełnić warunek terminowej budowy i regularnej spłaty. Budowę obliczono jednak na sześć milionów złotych. Jak zaznacza ratusz, w tej cenie kształtują się inne tego typu obiekty, a władze miasta wymieniają w tym kontekście schronisko w Sopocie, Koszalinie i Gdyni.

W przypadku Słupska pozostała kwota dzielona jest po połowie pomiędzy miasto i ościenne gminy, które partycypują w tej inwestycji. Właśnie od nich miasto ma otrzymać też 250 tysięcy złotych za wkład w działkę. Urzędnicy kalkulują, że jeśli uda się sprzedać nieruchomość przy ul. Portowej, gdzie aktualnie mieści się schronisko, to nowy obiekt ma kosztować słupszczan około miliona złotych.

Nowy obiekt ma być wyposażony w panele fotowoltaiczne, a docelowo zasilany z oczyszczalni ścieków z wypracowanej nadwyżki energii. Schronisko pomieści około 200 psów i 85 kotów. Przyjmie zwierzęta nie tylko ze Słupska, ale z gminy Kobylnica, Słupsk, Ustka i z miasta Ustka.

Aleksander Radomski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.