Będzie więcej policji. Powstaje mapa zagrożeń

Czytaj dalej
Fot. Marcin Oliva Soto
Maciej Czerniak

Będzie więcej policji. Powstaje mapa zagrożeń

Maciej Czerniak

W ostatnich latach w regionie zostało zlikwidowanych około 20 posterunków policji. Resortowe plany zakładają powrót niektórych.

- W piątek spotykam się z wojewodą - mówi Marek Wiliński, burmistrz Lubienia Kujawskiego. - Będziemy rozmawiać o utworzeniu w naszym mieście stałego posterunku policji. Bardzo nam jest potrzebny.

Posterunek w Lubieniu jest jednym z kilkunastu, które w ciągu ostatnich lat zniknęły z mapy naszego regionu. W 2013 roku policjanci wyprowadzili się z budynku należącego do gminy i od tamtej pory pracują w komisariacie policji w pobliskim Kowalu. W pobliżu zlikwidowano również posterunek w Lubrańcu, a tamci mundurowi zasilili komisariat w Brześciu Kujawskim.

- Przyjeżdża do nas policjant z Kowala. Pełni dyżury w punkcie policyjnym. W ten sposób z policją mogą kontaktować się mieszkańcy - wyjaśnia Wiliński. - Czujemy jednak, że to za mało. Miasteczko się rozrasta. Przybywa inwestycji, powstają nowe firmy, rozbudowuje się cała infrastruktura. Wkrótce rozpocznie się u nas też budowa kopalni soli Orlenu. Policja przydałaby się na miejscu. Tak dla bezpieczeństwa.


Mapa: Komisariaty i posterunki policji, które zostały zlikwidowane w województwie kujawsko-pomorskim od 2008 roku

Źródło mapy: wikipedia.org na licencji CC BY-SA 3.0

Posterunek zniknął też, między innymi w Dąbrowie Biskupiej. Teraz bezpieczeństwa pilnują tam policjanci z patroli Komendy Miejskiej w Inowrocławiu. - Z początku byliśmy bardzo przeciwni planom zamknięcia u nas posterunku - mówi wójt Dąbrowy Biskupiej Roman Wieczorek. - Były petycje z podpisami mieszkańców kierowane do komendanta wojewódzkiego policji. Teraz okazuje się, że nie jest jednak źle. Policjanci z Inowrocławia patrolują naszą okolicę. Nie ma wzrostu przestępczości. Pewnie, zawsze lepiej, żeby policja była tu, na miejscu. Ale tragedii też nie ma - dodaje wójt.

O tym, że w mniejszych miejscowościach potrzeba policji, świadczą dane dotyczące przestępczości. W tym notatki z zatrzymań podejrzanych. Wiosną tego roku w Drzycimiu - gdzie od dawna już nie ma posterunku - zatrzymano grupę włamywaczy. Na celownik brali okoliczne gospodarstwa. Straty spowodowane ich działalnością wyceniono na około 15 tys. zł.

Posterunków od lat nie ma też między innymi w: Rojewie, Dobrem, Warlubiu, Kamieniu Krajeńskim, Sośnie, Osieku, Papowie Biskupim, Zbicznie i Bysławiu. Ostatnie resortowe zapowiedzi płynące z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dają pewną nadzieję mieszkańcom tych miejscowości, z których zniknęły stałe posterunki. Ostatnio mówił o tym Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA. Podkreślił, że od 2007 roku w całej Polsce zlikwidowano około 400 jednostek terenowych policji. - Mapa ma opisywać zagrożenia związane z przestępczością zorganizowaną i pospolitą. Trwają prace nad kryteriami, jakie mają być brane pod uwagę przy tworzeniu map - słyszymy w biurze rzecznika MSWiA. - Będzie podstawą rozmieszczenia struktur terenowych policji.

Kiedy prace się zakończą? Tego nie wyjaśniają pracownicy MSWiA.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.