Bez Kukiza nie ma rządu PiS. Zobacz, sondaż wyborczy i podział mandatów [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej

Bez Kukiza nie ma rządu PiS. Zobacz, sondaż wyborczy i podział mandatów [INFOGRAFIKA]

Pierwszy sondaż wyborczy Dziennika Zachodniego. W Polsce i województwie Śląskim PiS idzie po zwycięstwo, PO ze sporą stratą. Kukiz’15 trzecią siłą?

Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość jest niekwestionowanym liderem notowań sondażowych. Tak wynika z naszego badania przeprowadzonego w dniach 17-21 września przez 18 największych dzienników regionalnych wchodzących w skład Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia.
W sondaż ogólnopolski wykonano na reprezentatywnej próbie 8000 dorosłych mieszkańców kraju metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI). W Śląskiem próba wynosiła 500.

Panoramę partyjnych preferencji sporządzono w oparciu o deklaracje tych respondentów, którzy stwierdzili, że "zdecydowanie tak” i "raczej tak” wezmą udział w wyborach.

Jaka koalicja?
Blisko 40 procent ankietowanych zamierza głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Platforma Obywatelska cieszy się zaufaniem co czwartego respondenta. Na trzecim miejscu plasuje się KUKIZ’15. Jak wynika z naszej prognozy, do Sejmu wejdą jeszcze trzy formacje: Zjednoczona Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Nowoczesna Ryszarda Petru.

Jeśli sondaż się potwierdzi Prawo i Sprawiedliwość nie zbuduje autonomicznych rządów. Beata Szydło aby zostać premierem będzie potrzebowała koalicjanta. Większość w Sejmie stworzy tylko z KUKIZ’15 albo... Platformą Obywatelską.

Z drugiej strony - PO choć byłaby drugą siłą aby rządzić też musiałaby poza PSL dogadać się z posłami Pawła Kukiza. Przy dzisiejszej polaryzacji sceny politycznej o koalicji PO-PiS nie ma co nawet dywagować.

PiS na czele w Śląskiem
Wyniki sondażu w województwie śląskim niewiele odbiegają od preferencji ogólnopolskich. PiS z przewagą nad PO jednak gdyby decydowali o wyborach mieszkańcy naszego regionu, politycy tej formacji też musieliby szukać koalicjantów. PO aby pozostać przy władzy musiałaby stworzyć rząd składający się z polityków kilku partii. Wykluczając PiS jako naturalnego przeciwnika politycznego, poza PSL musiałaby pójść na kompromis programowy z Kukizem, ale być może również z Nowoczesną. Zjednoczona Lewica, gdybyśmy tylko my wybierali posłów, nie weszłaby do Sejmu, choć w sondażu ogólnopolskim jednak przechodzi minimalnie nad poprzeczką uzyskując wynik 8,1 proc. Warto przypomnieć, że SLD jako jedna z partii lewicowego bloku wyborczego w sejmiku samorządowym województwa śląskiego już jest w koalicji z PO.

Nie jest niespodzianką bardzo słaby wynik PSL (3,9 proc.) w sondażu z województwa śląskiego. Ludowcy od kilku kadencji nie mają posła z naszego regionu i nic nie wskazuje na to, by po tegorocznych wyborach sytuacja miała się zmienić.

Podział mandatów
Gdyby wybory odbyły się dzisiaj a ich wyniki były zgodne z naszym sondażem podział 460 mandatów w nowym Sejmie wyglądałby w następujący sposób:
PiS - 190 mandatów;
PO - 126 mandatów;
KUKIZ’15 - 48 mandatów;
Zjednoczona Lewica - 38 mandatów;
PSL - 29 mandatów
.Nowoczesna - 29 mandatów.

Do sejmu nie dostałyby się: KORWiN i Partia Razem.

Nasze sondaże
Przedstawione dziś wyniki sondażu, są pierwszymi z zaplanowanego cyklu trzech badań preferencji wyborczych. Kolejne prognozy będą publikowane na łamach Dziennika Zachodniego i portalu dziennikzachodni.pl kolejno: 9 oraz 23 października a więc w ostatnim dniu przed ciszą wyborczą. Przypominamy bowiem, że poprzedni prezydent RP Bronisław Komorowski wyznaczył termin wyborów do Sejmu i Senatu na 25 października.

Sondaż wyborów parlamentarnych 2015 | Create infographics

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.