Leszek Kalinowski

Bibliotekarzy podróże kulinarne

Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze Fot. Leszek Kalinowski Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze
Leszek Kalinowski

Rozmowa z Marzeną Szafińską-Chadałą, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze.

Kończy się Ogólnopolski Tydzień bibliotek. A w pedagogicznej czuć zapachy świata?

To już nasza tradycja, od ośmiu lat. Zastanawialiśmy się, co oprócz różnych imprez związanych z biblioteką, możemy jeszcze zrobić, by być bliżej czytelnika. Razem z Jolantą Stadnik, przewodniczącą koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, koleżankami i kolegami wymyśliliśmy spotkania kulinarne, inspirowane literaturą. Właśnie takie się odbywa (rozmowa przeprowadzona w sobotę - przyp. red.).

A zaczęło się od...

... oczywiście od bigosu z „Pana Tadeusza”. Nie zabrakło też chłodnika litewskiego i wielu innych potraw. Później były inspiracje literaturą Zafona, iberoamerykańską... Nasi Czytelnicy degustowali potrawy, przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy i przyznawali punkty. Sponsorem nagród był artysta malarz Adam Bagiński, którego i obecnie gościmy. Od ubiegłego roku zrezygnowaliśmy z formuły konkursowej. Spotkania mają więc charakter biesiady. I cieszą się popularnością.

W tym roku na stołach pojawiły się potrawy, inspirowane przede wszystkim podróżami?

My bardzo lubimy podróże, i te po Polsce, i po świecie. Wybierając miejsca, które chcemy odwiedzić, też często kierujemy się literaturą. Stąd mamy wystawę, którą można oglądać do końca maja pt. „Bibliotekarz w podróży”. Można na niej zobaczyć wiele pamiątek, zdjęć przywiezionych z Indii, Japonii, Australii i innych miejsc.

Na przykład ten obraz, namalowany przez Aborygena?

Na tym obrazie jest krokodyl, symbolizujący właśnie podróże.

Wystawa, jak i kulinarna uczta, pokazują inną twarz bibliotekarzy.

Mamy wiele pasji i talentów, warto dzielić się nimi z naszymi Czytelnikami. Stoły uginają się od potraw, przygotowanych przez koleżanki i kolegów. Są dania obiadowe, przystawki, sałatki, napoje, ciasta i desery. Od razu można też dostać przepis. Uczestnicy biesiady otrzymują też kulinarne książki.

Pani przyniosła zupę gulaszową z mnóstwem przypraw, ale mnie zainteresował też napój.

To woda z cytryną i miętą, do której każdy może dodać sobie miodu z mniszka lekarskiego. Latem to doskonały napój orzeźwiający, a zimą możemy się rozgrzać dodając ten miodek do herbaty. Ma on właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwmiażdżycowe, żółciopędne i odtruwające.

Żeby zrobić ten miodek...

... musiałam zebrać 300 kwiatów mniszka, podobnej wielkości i gotować je na wolnym ogniu (pół litra wody). Następnie przecedzić i odstawić do wystygnięcia. Potem dodać pół kilograma cukru i znów zagotować, aż zrobi się odpowiednia konsystencja.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.