Bieg kobiet Anita w Poznaniu: W niedzielę na Malcie panie będą biegły i badały piersi

Czytaj dalej
Fot. materiały organizatorów
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Bieg kobiet Anita w Poznaniu: W niedzielę na Malcie panie będą biegły i badały piersi

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Badanie przez bieganie i napędzanie do życia przez startowanie w zawodach! Taka idea przyświeca akcji "Bieg Kobiet ANITA Zawsze Pier(w)si". To cykl 8 imprez dedykowanych paniom, które odbywają się od kwietnia do października. W tym roku udział w nich bierze ponad 12 tysięcy kobiet, a przewodnią ideą jest promocja profilaktyki raka piersi oraz wsparcie pań, które doświadczają bądź doświadczyły choroby. W niedzielę w Poznaniu na Malcie 1600 zawodniczek sprawdzi się na dystansie 5 lub 10 km.

Atmosfera, jaka panuje na tych pełnej pozytywnej energii imprezach jest niepowtarzalna. Nie ma tu zaciętej rywalizacji, a wręcz przeciwnie - wzajemne wsparcie i solidarność kobiet. W biegach startują zarówno debiutantki jak i zawodniczki zaprawione już w biegowych bojach. Wśród nich są panie chorujące na raka piersi, jak i te, które mają już za sobą chorobę. W miasteczku biegowym uczestniczki mają okazje przebadać się, porozmawiać z lekarzami, amazonkami i natchnąć się fantastyczną atmosferą. To też pomaga, aby mieć siłę do walki z chorobą.

- Mamy moc, mamy energię - jesteśmy siłą

- mówi Marta Darol, która skrzyknęła kilkadziesiąt koleżanek na start.

Podobne zdanie ma Iwona.

- Cel jest tutaj najważniejszy - profilaktyka i zdrowie. Nie każda kobieta się bada regularnie więc warto wspierać takie wydarzenia. Biegam od niedawna, więc to mój debiut w imprezie - podkreśla Iwona Krzyżaniak.

Poznański bieg rozpocznie się w niedzielę, 6 października o godz. 12 nad Jeziorem Maltańskim. Zapisy internetowe nie są już możliwe droga internetową, ale warto tu przyjść w niedzielę nie tylko po to, aby biegać.

Na miejscu w dniu imprezy do dyspozycji pań, będzie cała masa atrakcji. Między innymi panie będą mogły skorzystać z badań w mammobusie i cytobusie dzięki otwartości Ośrodka Profilaktyki Epidemii Nowotworów im. A. Pieńkowskiej z Poznania. Poza tym, na scenie amazonki przeprowadzą lekcję z „piersiologii”, czyli najważniejszego przedmiotu o samobadaniu piersi.

O tym, jak ważna jest kwestia promocji podstawowych badań diagnostycznych w Polsce, pokazują niechlubne statystyki i fakt, że wciąż grubo ponad 5 tysięcy Polek umiera co roku na raka piersi. W większości tych przypadków okazuje się, że zaważył zbyt późny czas wykrycia choroby.

- Dlatego w tej inicjatywie jesteśmy zawsze pierwsi przed rakiem piersi! I właśnie o to się w tych zawodach ścigamy

– podkreśla Marzena Michalec, inicjatorka wydarzeń.

Całą piersiową machinę rozkręciła siłą swojej osobistej historii Marzena Michalec, prowadząca bloga kobietawbiegu.pl. Kilka lat temu mimo młodego wieku, wykryła u siebie guza w piersi. Jak wspomina, nastał czas lęku i strachu o zdrowie i życie.

- Moja historia zakończyła się szczęśliwie. To doświadczenie udowodniło mi jednak, jak niewiele wówczas wiedziałam o profilaktyce. W mojej rodzinie na raka piersi umarła moja babcia, a ciocia przeszła mastektomię. Nikt nigdy nie zwrócił mi uwagi, że rak piersi może być dziedziczony i choć w moim wypadku tak nie było, to podstawowej wiedzy kompletnie mi brakowało - wspomina.

"Kobieta w biegu" postanowiła więc zaprosić kobiety na badanie przez bieganie. Efekt? 12 tysięcy pań biorących udział w wydarzeniu, a jeszcze więcej zainspirowanych, aby się badać.

- Działamy przez cały rok, motywujemy kobiecą społeczność za pomocą Internetu i social media zachęcające do badań profilaktycznych

– podkreśla Marzena.

Inicjatywa wspiera także kobiety w potrzebie.

- W tym roku organizujemy zbiórkę dla Kasi Boodie, która obecnie przyjmuję nierefundowany lek o nazwie Kadcyla. Tylko jeden wlew to koszt ponad 25 tys. zł. Za pomocą pięknych i ręcznie malowanych przypinek w kształcie serca, zawodniczki mogą wspierać leczenie Kasi. Do tej pory udało nam się uzbierać blisko 25 tys. zł, a to jeszcze nie koniec – zapewnia Marzena.

Ostatnia, finałowa impreza odbędzie się w Warszawie 13 października.

Rok 2020 rozpocznie się imprezą otwarcia we Wrocławiu w dniu 5 kwietnia. Sukcesywnie będzie się tam też pojawiał piersiowy rozkład biegów na kolejne edycje w Gdyni, Łodzi, Gliwicach, Świdnicy, Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.