Biegiem do wielkich zmian...

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała GL
Anna Chreptowicz

Biegiem do wielkich zmian...

Anna Chreptowicz

Ufff, gminy powiatu zielonogórskiego w tym roku nie zapowiadają większych podwyżek. Nie brakuje za to zapowiedzi inwestycyjnych. A i w kulturze wiele się będzie działo. Sprawdźcie sami!

GOSPODARKA

Babimost. Stawia na drogi. Burmistrz Bernard Radny mówi: - Naszą największą inwestycją będzie budowa drogi ul. Jodłowa i Świerkowa, razem z kanalizacją i oświetleniem. Całość inwestycji wyniesie 2 mln zł). Może uda się też rozbudować szkołę w Podmo-klach Małych i wybudować drogi w Nowym i Starym Kramsku oraz w Podmoklach.

Bojadła. Niedawno ukończono budowę kanalizacji w Klenicy. W planach jest termomoder-nizacja budynków użyteczności publicznej: np. szkoły w Klenicy, Gminnego Ośrodka Kultury w Bojadłach i budynków Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednak gmina składa dopiero wnioski o dofinansowanie tych przedsięwzięć.

Czerwieńsk. - Chcemy rozpocząć procedury związane z przygotowaniem budowy ścieżki rowerowej łączącej Zieloną Górę Przylep z Czerwieńskiem (ścieżka będzie przebiegać przez Płoty) - informuje burmistrz Piotr Iwanus. W planach jest również odrestaurowanie terenów zielonych i zabytkowych parków na terenie całej gminy, a także budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej. Koszt tej ostatniej inwestycji ma wynieść 3 mln 300 tys. złotych. Jak zapowiada burmistrz, w gminie zostaną również przeprowadzone konsultacje społeczne na temat powstania Gminnego Centrum Rehabilitacji.

Kargowa. Najważniejszym tegorocznym zadaniem jest dokończenie budowy hali sportowej przy gimnazjum w Kar-gowej. Koszt całej inwestycji wyniesie 2 mln 600 tys. złotych. Przewidziane są również inwestycje drogowe. W tym roku udało się już zakończyć remont drogi z Kargowej do Karszyna za 1,6 mln zł. Gmina złożyła wnioski o dofinansowanie przebudowy drogi w Smolnie Wielkim, a także odcinka ulicy Kasztanowej w Kar-gowej. - W tym roku chcemy także zrobić oświetlenie uliczne w mieście na ul. Górnej i Lipowej, na os. Dąbrówka, a także w miejscowości Wojnowo. Oświetlenie będzie kosztowało ok. 100 tys. - mówi burmistrz Jerzy Fabiś i dodaje, że w planach są również remonty świetlic wiejskich.

Remonty świetlic wiejskich. W Kargowej powstanie również siłownia pod chmurką, a także - co z pewnością ucieszy wszystkich zmotoryzowanych mieszkańców - stacja paliw. Jest szansa, że budowa stacji ruszy już w tym roku.

Nowogród Bobrzański. Najważniejszym zadaniem jest budowa hali gimnastycznej przy szkole w Niwiskach - mówi Robert Milto, przewodniczący rady. - Koszt kompleksu sportowego to ponad 3,8 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu gminy oraz dotacji, jaka została przyznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej.

Sulechów. - Przede wszystkim stawiamy na uzbrojenie strefy inwestycyjnej, które wyniesie w całości 3 mln zł - mówi burmistrz Ignacy Odważny. - Będzie to m.in. budowa drogi dojazdowej do strefy, ścieżki rowerowej, odwodnienia, oświetlenia, położenie kabla energetycznego, doprowadzenie gazu oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. To umożliwi nam sprzedaż gruntów dla inwestorów, którzy w tym momencie niezbyt kwapią się do kupna gruntu nieuzbrojonego.

W gminie planowane są również dokumentacje projektowe na oświetlenie dróg i dojść do domów w sołectwach, a także budowa drogi do Obłotnego oraz do portu w Cigacicach. W dokumentacjach projektowych pojawią się inwestycje, które mają szansę na dofinansowanie w wysokości 85 procent. W Sulecho-wie, tuż przy trasie S3 trwa budowa jednej z większych inwestycji w mieście: galerii handlowej oraz stacji paliw.

Zabór. Na ten rok gmina planuje sześć dużych inwestycji: trzy drogowe (budowa dróg gminnych w Droszkowie i Zaborze) i trzy dotyczące modernizacji budynków (termomodernizacja szkoły, przedszkola i urzędu gminy). Władze nie chcą jednak jeszcze mówić o konkretach, ponieważ są w trakcie składania wniosków o dofinansowanie. Z rzeczy pewnych powstanie odcinek sieci wodociągowej w Przytoku za ok. 140 tys. zł.

PRAWO LOKALNE

Babimost. W gminie nieznacznie wzrośnie opłata za śmieci, która jest związana z kłopotami wysypiska w Dąbrówce Wlkp. i związanym z nimi nowym przetargiem na wywóz. Zamiast 6,50 zł za odpady selektywne, mieszkańcy zapłacą złotówkę więcej. Za nieselektywne - 11,50 zł zamiast 10,50 zł. Reszta opłat pozostaje bez zmian. Za wodę płaci się najmniej w okolicy. Stawka to 2,54 zł netto. Za ścieki mieszkańcy płacą 5,16 zł.

Bojadła. Tutaj nie są planowane żadne podwyżki ani obniżki. W gminie za wywóz śmieci płaci się 8,80 zł za odpady selektywne i 15 zł za odpady nieselektywne. Ta stawka pozostaje bez zmian. Podobnie, jak w przypadku wody i ścieków. Mieszkańcy za wodę zapłacą 3,48, za ścieki 6,48 zł.

Czerwieńsk. Od 1 stycznia cena za wodę wzrosła o 15 gr dla gospodarstw domowych i o 58 gr dla pozostałych. Za odprowadzanie ścieków z domów będzie trzeba zapłacić 6,78 zł, zamiast 6,28 zł, czyli o 50 gr więcej. A pozostali zapłacą 44 gr więcej - 6,92 zł zamiast 6,46 zł.

Kargowa. W tym roku planowany jest przetarg na wywóz śmieci. Możliwe, że pojawią się również podwyżki. - Prezes spółki wodno-kanalizacyjnej zapewne zawnioskuje o podwyżkę opłat za wodę i ścieki - mówi burmistrz Jerzy Fabiś. - Nie wiem, jak duża miałaby to być podwyżka - dodaje. Mieszkańcy dalej będą więc płacili za wodę 3,10 zł, a za ścieki 4,36 zł. Opłaty za śmieci wynoszą: przy segregacji odpadów – 8,80 zł, a 15 zł - bez.

Nowogród Bobrzański. Mieszkańców podwyżka już dotknęła. - Z 1 sierpnia ub. r. wzrosły opłaty za ścieki, bo pogorszył się stan naszej oczyszczalni ścieków. Teraz musimy wozić je do Żagania bądź Zielonej Góry. Ale remont będzie - uspokaja mieszkańców Henryk Kuczak. Cena odprowadzania ścieków przed zmianą wynosiła 5,16 zł, a teraz 5,75 zł. Za to cena za wodę spadła. Do sierpnia trzeba było płacić 3,64 zł za msześc., a teraz 3,57 zł.

Trzebiechów. Mieszkańcy unikną podwyżek za wywóz śmieci. Teraz płacą za niesegregowane 14 zł, a segregowane - 7,00 zł. Bez zmian pozostają również ceny za wodę i ścieki. Mieszkaniec gminy za wodę płaci w tym roku 4,17 zł za msześc., a za ścieki 6,23 zł.

Sulechów. Mieszkańcy mogą być spokojni o swoje portfele. Opłaty za wodę wzrosły o 4 gr., z 2,97 zł do 3,01 zł, ścieki o 8 gr.: z 6,48 zł do 6,56 zł. Za wywóz śmieci mieszkańcy płacą bez zmian: 9 zł za segregowane, 15 zł za niesegregowane.
Świdnica. Pozostaje bez podwyżki cen. - Nasza obecna taryfa obowiązuje jeszcze do marca 2016 r. Ewentualne zmiany wejdą w życie dopiero w kwietniu. Ale jeszcze nie wiadomo, czy taryfa utrzyma się, czy będzie podwyżka - mówi Monika Szymczak z działu gospodarki. Obecnie za msześc. wody trzeba zapłacić 4,34 zł. Za odprowadzanie ścieków z gospodarstwa domowego - 5,72 zł, pozostali - 6,77 zł.

Zabór. Mieszkańcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości, który wzrośnie o 3 proc. Zmniejszy się natomiast podatek rolny, który od tej pory wyniesie 47 zł za kwintal. Mieszkańcy gminy. O 10 proc. wzrośnie opłata za ścieki i od nowego roku wyniesie 7,72 zł.

KULTURA I SPORT

Babimost. Z kulturalnego kalendarza na pewno nie znikną takie wydarzenia, jak Majówka, która w tym roku odbędzie się 29... kwietnia. Na tydzień lub dwa tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi mieszkańcy skosztują świątecznych potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy, na corocznych Stołach Wielkanocnych. Nie zabraknie corocznych dni miasta, które odbędą się w ostatni weekend czerwca. Miłośnicy mocniejszego grania z pewnością nie mogą się doczekać kolejnej edycji Miasta Rocka. W tym roku zostanie ona przeniesiona na ostatni weekend sierpnia.

Bojadła. - Nasz harmonogram tegorocznych imprez kulturalnych nie jest jeszcze zaplanowany, a wszystko przez to, że budżet gminny nie został wciąż zatwierdzony. Harmonogram zależy przede wszystkim od wysokości środków przekazanych nam z budżetu przez gminę - informuje Aleksandra Szuber, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Czerwieńsk. Tradycyjnie w drugiej połowie maja odbędą się Dni Czerwieńska. Będzie można także pobawić się na Gminnym Święcie Plonów organizowanym pod koniec sierpnia.

Kargowa. Tutaj, jak zwykle, będzie się działo bardzo dużo. Już w lutym miasto odwiedzi kabaret Koń Polski. Pierwszy tydzień czerwca rozpocznie Święto Czekolady. Na przełomie czerwca i lipca, tradycyjnie Kozzi Gangsta, czyli Festiwal Filmu i Teatru. Waldemar Ligma już teraz zapowiada kontynuację Jesiennych Spotkań Jazzowych oraz Spotkań z Fryderykiem Chopinem. Kto wystąpi na scenie? Dowiemy się niebawem.

Sulechów. Organizacja dni miasta była co prawda postawiona pod znakiem zapytania, ale - jak zapewnił nas burmistrz - w tym roku również się odbędą. I prawdopodobnie będzie to maj. 1 czerwca dzieci będą obchodziły swoje święto wraz z Sulechowskim Domem Kultury oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Szykuje się kolejna edycja zawodów dla miłośników wyczynowej jazdy na rowerze - Grand Prix Kaczmarek Electric MTB. To już pod koniec maja. A w listopadzie, tradycyjnie - Festiwal Muzyki Chopinowskiej.

Świdnica. Pod koniec czerwca czas na Dni Ziemi Świdnickiej. W gminie, tradycyjnie, zorganizowane zostaną również dożynki oraz uroczyste obchody Tygodnia Seniora, w czasie których każde sołectwo robi osobną imprezę dla swoich seniorów.
Trzebiechów. W gminie mieszkańcy z pewnością z niecierpliwością czekają na kolejną odsłonę Regionalnego Święta Indyka, które odbędzie się 23 lipca

Anna Chreptowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.