Bielsko-Biała i jego niezwykłe murale ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. mat. Galerii Miejskiej BWa
Łukasz Klimaniec

Bielsko-Biała i jego niezwykłe murale ZDJĘCIA

Łukasz Klimaniec

Pewnie nawet sami bielszczanie nie wiedzą, że mają w mieście 18 murali, które w wielu przypadkach tworzyli znakomici artyści. A będzie ich więcej.

Kiedy przejeżdżamy przez centrum Bielska-Białej, widzimy go z samochodu. Choć pewnie niektórzy nawet nie wiedzą, że na fasadzie Galerii Bielskiej BWA został ukryty napis „To tłum”. Widzimy tu podłużne czarne linie na białym tle, zlewające się w figurki ludzi. To między nimi został ukryty napis. To też jeden z najstarszych bielskich murali. Dzieło artystów grupy „Twożywo” otwiera w 44-stronicowym, podręcznym przewodniku szlak bielskich murali, które dziś śmiało mogą uchodzić za jedną z atrakcji miasta.

Wielki boom na murale nad Białą rozpoczął się na dobre w 2014 roku wraz z projektem „oBBraz miasta”, jaki realizowała Galeria Bielska BWA we współpracy z Fundacją Galerii Bielskiej, a dofinansowanym przez władze miasta. To wtedy powstało siedem wielkoformatowych murali inspirowanych naturą.

- Projekt wziął się z trendu, jaki zapanował na całym świecie - wyjaśnia Justyna Łabądź z Galerii Bielskiej BWA, pomysłodawczyni i kurator projektu. - Ludziom podobają się murale. Ludzie lubią, gdy ich przestrzeń jest upiększana i to w dość nietypowy, bo w alternatywny sposób. Murale to dzieła sztuki, które wychodzą w przestrzeń. Nie trzeba wcale iść do galerii, by zobaczyć sztukę. Poprzez murale ona wychodzi na ulice - dodaje.

W Bielsku-Białej pojawiło się już 18 efektownych murali. Tworzyli je m.in. artyści z Bielska-Białej i regionu, jak Etnograff, Turbos, Malik, Izabela Ołdak, ale także znani i cenieni w całym kraju twórcy, jak NeSpoon i Natalia Rak.

Pozytywny odbiór i popularność murali zainspirowały potem Karpacką Spółdzielnię Mieszkaniową, która zwróciła się do Galerii Bielskiej BWA. Chodziło o mural tematycznie nawiązujący do Tatr, ze szczególnym uwzględnieniem Morskiego Oka (na osiedlu jest ulica Morskie Oko) oraz Karpat. W efekcie powstał mural „Kozica” autorstwa Ilony Krieser, która zaproponowała iluzjonistyczny, a zarazem minimalistyczny mural z kozicą stojącą nad oblodzonym urwiskiem skalnym.

Zainteresowanie muralami nad Białą rośnie. Do Galerii BWA zgłaszają się kolejni administratorzy budynków, którzy skłonni są oddać swoją ścianę pod efektowne dzieło. W tym roku Galeria Bielska BWA planuje czwartą edycję projektu „oBBraz miasta”. Kolejne murale są więc kwestią czasu.

Przewodnik szlakiem murali„Bielsko-Biała. Murale” − to tytuł pierwszego przewodnika opisującego murale, które powstały w Bielsku-Białej dzięki projektom Fundacji Galerii Bielskiej, Galerii Bielskiej BWA i Urzędu Miejskiego. 44-stronicowa książeczka prezentuje 18 murali zrealizowanych w Bielsku-Białej w latach 2008-2016. Znajdują się na budynkach w centrum miasta, więc wszystkie można obejrzeć w czasie 2-3-godzinnego spaceru. Przewodnik bezpłatnie można otrzymać na parterze Galerii Bielskiej BWA lub w Punkcie Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.