Biurowiec DOKP w Katowicach mniejszy o 6 pięter [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Mat. Prasowe
Justyna Przybytek

Biurowiec DOKP w Katowicach mniejszy o 6 pięter [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek

Wieżowiec DOKP w Katowicach, dawniej jeden z najwyższych budynków w mieście, biurowiec nazywany śląskim pentagonem, dziś jest już niższy o sześć kondygnacji, tyle wyburzono od rozpoczęcia rozbiórki. Demontaż jednego piętra trwa średnio dziewięć lub dziesięć dni.

Jak informują przedstawiciele właściciela biurowca DOKP – firmy TDJ Estate – rozbiórka wkroczyła w decydującą fazę ponad dwa miesiące temu.

- Rozpoczęto demontaż stalowej konstrukcji biurowca, któremu towarzyszyło usunięcie betonowych elementów elewacji. Prace wyburzeniowe znacząco usprawnił żuraw, który umożliwił transport demontowanych części z najwyższych kondygnacji na dół – mówi Daniel Muc z biura prasowego tej inwestycji.

Wieżowiec - dawniej ponad 70 metrowy - z tygodnia na tydzień maleje w oczach.

- Dotychczas usunęliśmy już jedną trzecią z początkowych 18 kondygnacji – wylicza Daniel Muc.

Podczas rozbiórki poszczególnych pięter wyburzane są stropy i usuwane betonowe fragmenty ścian zewnętrznych. - Stalowe części konstrukcji budynku mocujemy do cięgien łańcuchowych żurawia, by po ich ręcznym przepaleniu, mógł on je odłączyć od podłoża i przetransportować na dół – dodaje.

Przy rozbiórce DOKP pracuje codziennie kilkadziesiąt osób, prace prowadzone są przy pomocy żurawia, a także specjalistycznego robota wyburzeniowego i kruszarek do gruzu. Ze względu na lokalizację burzonego biurowca – ścisłe centrum miasta w sąsiedztwie Ronda im. gen. Jerzego Ziętka oraz strefy kultury – budowlańcy dbają, aby ograniczyć zapylenie powstające w trakcie prac, w czym pomocne mają być działające bez przerwy zraszacze.

Jak zapowiadają przedstawiciele inwestora prace rozbiórkowe przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem, to z kolei oznacza, że ich finał planowany jest na koniec 2015 roku. TDJ Estate planuje postawić w miejscu DOKP kompleks dwóch budynków o funkcjach biurowo – usługowych, nad jego koncepcją pracują architekci z bytomskiej pracowni Medusa Group.


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.