Piotr Samolewicz

Bracia Bielcowie z brzozowskiego AK wśród zidentyfikowanych ofiar komunistycznego totalitaryzmu

Poszukiwanie ciał ofiar nazizmu i komunizmu przez IPN ma w sieci hasztag  #powracamyposwoich. Fot. IPN Poszukiwanie ciał ofiar nazizmu i komunizmu przez IPN ma w sieci hasztag #powracamyposwoich.
Piotr Samolewicz

Sześć osób z dzisiejszego województwa podkarpackiego znalazło się na liście zidentyfikowanych ofair komunizmu po wielu latach pracy zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN.

Szczątki ofiar obu totalitaryzmów zostały ekshumowane ponad 10 lat temu na wrocławskiej Łączce, czyli Cmentarzu Osobowickim. Dzięki pobraniu materiału genetycznego od rodzin ofiar udało się specjalistom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Szwagrzyka ustalić nazwiska 26. Na tej liście jest sześć nazwisk z Podkarpacia.

Najbardziej znanymi są bracia Mieczysław i Tadeusz Bielcowie z brzozowskiej konspiracji ZWZ i AK (urodzili się w Grabówce).
Mieczysław Bielec pod ps. „Błysk” wiosną 1945 r. objął dowództwo plutonu bojowo-dywersyjnego wchodzącego w skład zgrupowania partyzanckiego Obszaru Lwowskiego AK kryptonim „Warta”, który działał na Rzeszowszczyźnie. Uczestniczył w ochronie polskich wiosek przed UPA. Po rozwiązaniu „Warty” w sierpniu 1945 r. i ujawnieniu się został aresztowany. Po zwolnieniu z aresztu w czerwcu 1946 r. wyjechał na Dolny Śląsk i zamieszkał w Olszynie. Nawiązał kontakt z działaczami Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W 1947 r. utworzył kilkuosobową grupę zbrojną składającą się z byłych żołnierzy AK. Został aresztowany w lipcu 1949 r. i skazany na karę śmierci, zamordowany 4 lipca 1950 r. w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Samolewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.