Krzysztof Błażejewski

Bydgoskie kradzieże stulecia. Dwa skoki a la Rififi z różnych epok

Kamienica nr 22 przy ul. Długiej w Bydgoszczy - tu doszło w 1926 roku do „skoku stulecia” na sklep jubilerski Fot. Tomasz Czachorowski Kamienica nr 22 przy ul. Długiej w Bydgoszczy - tu doszło w 1926 roku do „skoku stulecia” na sklep jubilerski
Krzysztof Błażejewski

63 lata temu wszedł na ekrany francuski film „Rififi”, który obiegł cały świat. Tłumy widzów z wielkim zainteresowaniem oglądały finezyjną „robotę” włamywaczy, którzy dostali się do środka pilnie strzeżonego skarbca. To wówczas słowo „Rififi” stało się synonimem wielkiego „skoku z klasą”. Także w Bydgoszczy miały miejsce podobne przypadki...

W XX-wiecznej Bydgoszczy na miano „skoku stulecia” zasłużyły z pewnością dwa włamania, do których doszło w dwóch różnych epokach i w zupełnie odmienny sposób.

Do pierwszego doszło według starej warszawskiej metody „na parasol” - latem 1926 r. Był to skok na największy bydgoski sklep jubilerski Henryka Kaszubowskiego, mieszczący się przy ul. Długiej. Włamanie odkryto w poniedziałek rano, 9 sierpnia 1926 roku.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Interesuje się dziejami Pomorza i Kujaw, historią Bydgoszczy i Torunia. Pasjonuje się sportem, szczególnie żużlem, pociągają go dalekie podróże i poznawanie różnych regionów świata, przyrody i kultury.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.