Byli esbecy nie będą już „zasłużeni” dla miasta

Czytaj dalej
Rajmund Wełnic

Byli esbecy nie będą już „zasłużeni” dla miasta

Rajmund Wełnic

Radni miejscy ze Szczecinka zajmą się wnioskiem mieszkańca o pozbawienie honorowej odznaki „Zasłużony dla Szczecinka” dwóch dawnych esbeków

Systemem wstrząsnął Jan Maszkowski, skromny, niepozorny mieszkaniec Szczecinka, który najpierw zmusił radnych do zmiany przepisów, a teraz złożył formalny wniosek o pozbawienie honorowego odznaczenia „Zasłużony dla Szczecinka” dwóch funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. 

 

- Pismo wraz z obszernym uzasadnieniem i dokumentami trafiło już do komisji prawa i legislacji Rady Miasta, a od jej przewodniczącego otrzymałem zapewnienie, że sprawa będzie procesowana - mówi nam Jan Maszkowski. 

 

Wniosek dotyczy Zdzisława S., byłego zastępcy komendanta milicji w Szczecinku ds. polityczno-wychowawczych oraz nieżyjącego już Wojciecha W, zastępcy szefa ds. Służby Bezpieczeństwa, a pod koniec służby - i istnienia PRL - nawet szefa  milicji w Szczecinku. Obu esbeków negatywnie zweryfikowano po roku 1990 do pracy w służbach wolnej Polski. 

 

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gp24.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

43,50 87,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.