Chcą wygrać z rakiem (wideo)

Czytaj dalej
Monika Zacharzewska

Chcą wygrać z rakiem (wideo)

Monika Zacharzewska

Agnieszka Majewska, Olga Gajdus, Magdalena Kardynał i Ewelina Puszkin spotkały się na korytarzu gdańskiej kliniki w bardzo trudnym momencie. Cztery trzydziestokilkulatki usłyszały wyrok - rak piersi i musiały poddać się agresywnemu leczeniu onkologicznemu. Tę trudną walkę z chorobą postanowiły jednak prowadzić na własnych warunkach.

- Wszystkie byłyśmy cały czas aktywne zawodowo. Nie pozwoliłyśmy, by choroba krzyżowała nasze plany - opowiadają. - I postanowiłyśmy jasno - nie zniszczy ona naszej kobiecości.

Dlatego na chemię przychodziły elegancko ubrane, w butach na obcasach, umalowane, że starannie zrobionym manikiurem. Przyzwyczaiły do tego i lekarzy.

- Któregoś razu Agnieszka przyszła na terapię w dresie. Nasza lekarka dosłownie wygoniła ją do domu. Miała się przebrać, pomalować i dopiero mogła wrócić na chemię - wspominają.

Ich kobiecość dała im siłę i imponowały swoją postawą innym pacjentom. Zmagania z chorobą pozwoliły im też poznać swojego wroga - raka piersi. Postanowiły to wykorzystać i na początku tego roku założyły fundacje OmeaLife - Rak piersi nie ogranicza, by promować profilaktykę choroby i pomagać innym młodym dziewczynom, które znalazły się w podobnej sytuacji jak one.

- Rozmawiamy z pacjentkami na oddziałach onkologicznych, zorganizowałyśmy w Ustce i Gdańsku akcje Różowa plaża promujące zdrowy tryb życia, ale najwięcej energii poświęcamy pracy przez internet. Dzięki naszemu facebookowemu profilowi kontaktuje się z nami mnóstwo modnych kobiet, które szukają pomocy i wsparcia w chorobie - opowiada Ewelina Puszkin.

Założycielki fundacji Omea-Life, na piątkowej konferencji, którą zorganizowały w Słupsku, opowiadały o sobie, o tym, co daje im siłę, co je determinuje. Ale również zaprosiły na wydarzenie wyjątkowych lekarzy, którzy opowiedzieli o metodach rekonstrukcji piersi po mastektomii. Odczarowały rolę specjalisty chirurga i przestawiły ich jako partnerów do roz-mowy. Podkreślały zresztą, jak ważna jest dobra komunikacja z lekarzem w czasie choroby. One miały szczęście takich fachowców spotkać.

Dr Daniel Maliszewski jest lekarzem współpracującym ze słupskim szpitalem. To również przy jego udziale odbyło się w Słupsku przez osiem miesięcy tego roku 26 operacji rekonstrukcji piersi po amputacji. Podkreślał on, jak ważne dla chorych kobiet jest przeprowadzenie zabiegu amputacji z jednoczesną rekonstrukcją i przedstawił metody, jakimi te rekonstrukcje się przeprowadza.

- To istotne, żeby pacjentka wiedziała, jakim metodami możemy dysponować i sama wybrała dla siebie tę, która jej najbardziej odpowiada - mówił.

Dr Maliszewski w słupskim szpitalu przeprowadza operacje rekonstrukcyjne dwiema metodami - tradycyjną z im-planami piersi i rekonstrukcję piersi z płata mięśnia.

Natomiast od nowego roku pacjentki mają tu mieć też możliwość poddania się rekonstrukcji z użyciem techniki mikro-chirurgicznej, z wykorzystaniem własnych tkanek. Takie zabiegi to światowy standard i wykonuje się je w Polsce m.in. w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Tam stosuje je m.in. dr Rafał Ulczok, kolejny ze specjalnych gości.

Konferencję zakończył wykład właśnie o determinacji i sile marzeń, który przestawiła Miłka Raulin, najmłodsza Polka, która planuje zdobyć Koronę Ziemi. Na każdy ze szczytów, na który już się wspięła, wnosi ze sobą myśli o chorych na raka piersi kobietach.

Dr Rafał Ulczok był gościem zaproszonym przez dziewczyny z OmeaLife na słupską konferencję. To właśnie on był członkiem zespołu, który dwukrotnie już przeszczepiał operacyjnie twarz

Monika Zacharzewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.