Chcą wygrać z rakiem (wideo)

Czytaj dalej
Monika Zacharzewska

Chcą wygrać z rakiem (wideo)

Monika Zacharzewska

Agnieszka Majewska, Olga Gajdus, Magdalena Kardynał i Ewelina Puszkin spotkały się na korytarzu gdańskiej kliniki w bardzo trudnym momencie. Cztery trzydziestokilkulatki usłyszały wyrok - rak piersi i musiały poddać się agresywnemu leczeniu onkologicznemu. Tę trudną walkę z chorobą postanowiły jednak prowadzić na własnych warunkach.

- Wszystkie byłyśmy cały czas aktywne zawodowo. Nie pozwoliłyśmy, by choroba krzyżowała nasze plany - opowiadają. - I postanowiłyśmy jasno - nie zniszczy ona naszej kobiecości.

Dlatego na chemię przychodziły elegancko ubrane, w butach na obcasach, umalowane, że starannie zrobionym manikiurem. Przyzwyczaiły do tego i lekarzy.

- Któregoś razu Agnieszka przyszła na terapię w dresie. Nasza lekarka dosłownie wygoniła ją do domu. Miała się przebrać, pomalować i dopiero mogła wrócić na chemię - wspominają.

Ich kobiecość dała im siłę i imponowały swoją postawą innym pacjentom. Zmagania z chorobą pozwoliły im też poznać swojego wroga - raka piersi. Postanowiły to wykorzystać i na początku tego roku założyły fundacje OmeaLife - Rak piersi nie ogranicza, by promować profilaktykę choroby i pomagać innym młodym dziewczynom, które znalazły się w podobnej sytuacji jak one.

- Rozmawiamy z pacjentkami na oddziałach onkologicznych, zorganizowałyśmy w Ustce i Gdańsku akcje Różowa plaża promujące zdrowy tryb życia, ale najwięcej energii poświęcamy pracy przez internet. Dzięki naszemu facebookowemu profilowi kontaktuje się z nami mnóstwo modnych kobiet, które szukają pomocy i wsparcia w chorobie - opowiada Ewelina Puszkin.

Założycielki fundacji Omea-Life, na piątkowej konferencji, którą zorganizowały w Słupsku, opowiadały o sobie, o tym, co daje im siłę, co je determinuje. Ale również zaprosiły na wydarzenie wyjątkowych lekarzy, którzy opowiedzieli o metodach rekonstrukcji piersi po mastektomii. Odczarowały rolę specjalisty chirurga i przestawiły ich jako partnerów do roz-mowy. Podkreślały zresztą, jak ważna jest dobra komunikacja z lekarzem w czasie choroby. One miały szczęście takich fachowców spotkać.

Dr Daniel Maliszewski jest lekarzem współpracującym ze słupskim szpitalem. To również przy jego udziale odbyło się w Słupsku przez osiem miesięcy tego roku 26 operacji rekonstrukcji piersi po amputacji. Podkreślał on, jak ważne dla chorych kobiet jest przeprowadzenie zabiegu amputacji z jednoczesną rekonstrukcją i przedstawił metody, jakimi te rekonstrukcje się przeprowadza.

- To istotne, żeby pacjentka wiedziała, jakim metodami możemy dysponować i sama wybrała dla siebie tę, która jej najbardziej odpowiada - mówił.

Dr Maliszewski w słupskim szpitalu przeprowadza operacje rekonstrukcyjne dwiema metodami - tradycyjną z im-planami piersi i rekonstrukcję piersi z płata mięśnia.

Natomiast od nowego roku pacjentki mają tu mieć też możliwość poddania się rekonstrukcji z użyciem techniki mikro-chirurgicznej, z wykorzystaniem własnych tkanek. Takie zabiegi to światowy standard i wykonuje się je w Polsce m.in. w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Tam stosuje je m.in. dr Rafał Ulczok, kolejny ze specjalnych gości.

Konferencję zakończył wykład właśnie o determinacji i sile marzeń, który przestawiła Miłka Raulin, najmłodsza Polka, która planuje zdobyć Koronę Ziemi. Na każdy ze szczytów, na który już się wspięła, wnosi ze sobą myśli o chorych na raka piersi kobietach.

Dr Rafał Ulczok był gościem zaproszonym przez dziewczyny z OmeaLife na słupską konferencję. To właśnie on był członkiem zespołu, który dwukrotnie już przeszczepiał operacyjnie twarz

Monika Zacharzewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.