Chcesz szybciej emeryturę, wylicz kapitał

Czytaj dalej
Zbigniew Marecki

Chcesz szybciej emeryturę, wylicz kapitał

Zbigniew Marecki

W województwie pomorskim 28 procent potencjalnych emerytów nie ma ustalonego kapitału początkowego. Mogą to zrobić w każdej chwili.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wśród uprawnionych do emerytury znajdą się osoby, które nigdy nie miały ustalonego kapitału początkowego.

– Emerytura dla nich ustalona będzie według zasad, gdzie podstawą obliczenia jest m.in. kwota zwaloryzowanych składek emerytalnych i kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego – mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku.

Od 1 .10 rolnicy będą mogli dostać emeryturę w wieku 60 lat (panie) i 65 lat (panowie)

Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca się do osób, które zamierzają ubiegać się o emeryturę, a nie mają jeszcze ustalonego kapitału początkowego i przed dniem 1.01.1999 r. podlegały ubezpieczeniu społecznemu, o jak najszybsze złożenie wniosku o kapitał początkowy.

– Ustalenie kapitału początkowego już teraz skróci czas załatwiania wniosku o ustalenie prawa do emerytury – dodaje Cieszyński.
Ponadto w tej grupie są także osoby, które miały ustalony kapitał początkowy, jednak w związku ze zmianami w sposobie jego obliczenia, przeliczenie kapitału początkowego może spowodować korzystniejsze obliczenie jego wysokości.

Pierwszymi osobami, które faktycznie zakończą aktywność zawodową w tym wieku, będą panie urodzone w 1957 r. oraz panowie z rocznika 1952. Jednocześnie ustawa uchyla przepisy określające ścieżkę dojścia do wieku emerytalnego wynoszącego 67 lat. Tym samym o emeryturę będą mogły się starać wszystkie osoby mające więcej lat, niż tego wymagają nowe przepisy, a także beneficjenci m.in. świadczeń kompensacyjnych czy emerytur pomostowych. Jednocześnie nowe przepisy nie pozbawiają prawa do wcześniejszych emerytur m.in. kolejarzy, nauczycieli, górników.

Nowelizacja przywraca też zasady nabywania prawa do minimalnej emerytury sprzed 2013 r. Kobiety, chcąc na nią przejść w wieku 60 lat, będą musiały udowodnić, że mają na swoim koncie 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a panowie – 25 lat.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.