Zbigniew Marecki

Choć ryzykowali życiem, pomogli żydowskiej rodzinie przetrwać okrutny czas wojny

Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, przyjedzie dzisiaj do Słupska, aby wręczyć medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata potomkom Jana Gaca Fot. Anna Kaczmarza/Polska Press Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, przyjedzie dzisiaj do Słupska, aby wręczyć medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata potomkom Jana Gaca
Zbigniew Marecki

Prezentujemy państwu wojenne dzieje żydowskiej rodziny, w której ratowaniu uczestniczyła rodzina Jana i Józefa Gaców z Objazdy. Tym razem piszemy o tym, jak te wydarzenia przedstawia ambasada Izraela.

Jak już informowaliśmy, (środa) o godz. 16 w ratuszu odbędzie się uroczystość, podczas której rodzina nieżyjącego już Jana Gaca z Objazdy odbierze z rąk Anny Azari, ambasadora Izraela w Polsce, medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - za działania na rzecz Żydów w czasie II wojny światowej.

Gdy o tej sprawie rozmawialiśmy z Marią Purchą, jedyną żyjącą córką Jana Gaca, i Adamem Gacą, jego wnukiem, usłyszeliśmy, że rodzina niewiele wie o tym, jak dziadkowie pomagali żydowskiej rodzinie w tych okrutnych czasach.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Zbigniew Marecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.