Chorujesz na cukrzycę? Nie rezygnuj z łykania metforminy

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Iwona Kłopocka

Chorujesz na cukrzycę? Nie rezygnuj z łykania metforminy

Iwona Kłopocka

Minister zdrowia uspokaja: leki na cukrzycę zawierające metforminę nie zostają wycofane z obrotu i pacjenci nadal powinni je przyjmować. Odstawienie leku, w którym stwierdzono śladowe ilości groźnej substancji mogłoby przynieść gorsze skutki dla zdrowia chorych.

W środę w Ministerstwie Zdrowia zwołano sztab kryzysowy w związku z doniesieniami, że metformina, wchodząca w skład wielu leków na cukrzycę, może zawierać silną truciznę.

Okazało się, że nie ma jednak mowy o zanieczyszczeniu leku trucizną, lecz „rozpoznano substancję, która jest ubocznym skutkiem syntezy”. Substancja ta została wykryta w naturalnym procesie produkcji leku w ilościach zaledwie śladowych.

- Prawdopodobnie występowała ona zawsze, czy od długiego czasu, a została wykryta dzięki coraz dokładniejszym analizom - mówił minister Łukasz Szumowski na konferencji prasowej. - To daje nam oczywiście sygnał alarmowy, ale jednocześnie upoważnia do stwierdzenia, że efekty leczenia tym lekiem dla pacjentów są korzystne - ocenił.

Metforminą leczą się 2 miliony Polaków. To nie tylko cukrzycy, ale też kobiety z zespołem policystycznych jajników

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym stwierdza: „W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską. Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania”.

Minister Szumowski podkreślił, zaprzestanie przyjmowania metforminy może grozić poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi, niż kontynuacja leczenia tym specyfikiem.

Iwona Kłopocka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.