Chotomska za Kruczkowskiego. Rondo im. Jarugi-Nowackiej

Czytaj dalej
Aleksander Radomski

Chotomska za Kruczkowskiego. Rondo im. Jarugi-Nowackiej

Aleksander Radomski

Radni zakończyli wczoraj proces dekomunizacji ulic Słupska. Uczczono Wandę Chotomską i... Izabelę Jarugę-Nowacką.

Jednogłośnie rada miejska zadecydowała też wczoraj o zmianie nazw ulic w związku z dekomunizacją. Jak już informowaliśmy, Instytut Pamięci Narodowej uznał, że ulice Leona Kruczkowskiego, Stanisława Kulczyńskiego i Stanisława Sołdka propagują komunizm. Stanisława Kulczyńskiego zmieniono na Orląt Lwowskich, Leona Kruczkowskiego na Wandy Chotomskiej, a Stanisława Sołdka na Księżnej Zofii.

Jednocześnie prezydent Słupska dopiął swego. Po kilku próbach Izabela Jaruga-Nowacka została uhonorowana. Była posłanka z listy SLD-UP, działacza na rzecz ruchu kobiet, społecznik, feministka i naukowiec nie ma jednak własnej ulicy. Tragicznie zmarłą w katastrofie smoleńskiej wicepremier w rządzie Marka Belki upamiętni rondo u zbiegu ulic Sobieskiego i Piłsudskiego. Początkowo imię posłanki miała nosić ulica Kruczkowskiego, ale jej mieszkańcy zwrócili się z apelem do Beaty Chrzanowskiej, przewodniczącej rady miejskiej, o poprawkę w tej sprawie.

Upamiętnienia Izabeli Jarugi-Nowackiej chciał klub Biedronia

- Nie jest tajemnicą, że to klub prezydenta Roberta Biedronia zabiega o pamięć po byłej posłance, z której córką prezydent się przyjaźni i współpracuje politycznie - podkreślała w rozmowie z „Głosem” Beata Chrzanowska. - Nie chciał też tego klub PiS.
Czemu dano zresztą wczoraj wyraz. - Takich polityków mamy wielu - mówiła podczas sesji Anna Mrowińska z klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Odszukałam informację,że w 2001 roku świętej pamięci pani Jaruga-Nowacka otrzymała od środowiska bliskiego panu prezydentowi „Tęczowy Laur”. Również obecny koordynator gabinetu prezydenta - pani Maciejewska była współautorem książki poświęconej pani Nowackiej pod tytułem „Drogi równości”.

Izabela Jaruga-Nowacka urodziła się 23 sierpnia 1950 w Gdańsku, zmarła 10 kwietnia w Smoleńsku. W okresie PRL nie należała do organizacji politycznych. Aktywność polityczną rozpoczęła od działań związanych z obroną praw człowieka, w tym szczególnie praw kobiet. Od połowy lat 80. działała w Lidze Kobiet Polskich. W 1993 z listy Unii Pracy została posłanką II kadencji. Ponownie została wybrana w 2001, uzyskała mandat w okręgu gdyńsko-słupskim z listy SLD-UP. W rządzie Marka Belki została tzw. ministrem bez teki i wicepremierem. Działała na rzecz równouprawnienia kobiet czy państwa neutralnego światopoglądowo. Określała się jako „polityczka”, „ministra”, „wicepremierka”. Promowała wprowadzanie i upowszechnianie żeńskich form językowych dla nazywania tego rodzaju wysokich stanowisk politycznych.

Aleksander Radomski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.