Co działo się w Bydgoszczy 80 lat temu? Dziś przypominamy wydarzenia, które miały miejsce w naszym mieście 30 sierpnia 1939 roku

Czytaj dalej
Krzysztof Błażejewski

Co działo się w Bydgoszczy 80 lat temu? Dziś przypominamy wydarzenia, które miały miejsce w naszym mieście 30 sierpnia 1939 roku

Krzysztof Błażejewski

W środę było ciepło i pochmurnie. Napięcie związane z przygotowaniami do wojny rosło. Pojawiły się afisze podpisane przez prezydenta Barciszewskiego.

Prezydent Barciszewski w specjalnym obwieszczeniu, rozklejanym na murach i słupach ogłoszeniowych przypomniał o obowiązującym w związku z mobilizacją obowiązku rzeczowych świadczeń wojennych. Polegały one m.in. na czasowym odstąpieniu państwu prawa własności zarówno nieruchomości jak i ruchomości, oddaniu państwu za wynagrodzeniem swojej nieruchomości i innych świadczeniach rzeczowych pod rygorem zastosowania środków przymusu i poniesienia kar finansowych.

Rekwizycja pojazdów

W ramach tych uprawnień zarząd Bydgoszczy przed południem zarekwirował na swoje potrzeby gmach dawnej loży żydowskiej przy ul. Libelta. Opróżnione lokale zostały przekazane „Cartitasowi”, który przeznaczył je na tymczasowe schronisko dla przybywających coraz liczniej do miasta uchodźców polskich w Wolnego Miasta Gdańska i Niemiec. Szczególnie liczne było tu grono pracowników stoczni gdańskiej, wyrzuconych przez Niemców w ostatnich dniach z pracy. Tego dnia zarekwirowano dla potrzeb wojska większość posiadanych przez bydgoszczan samochodów i motocykli.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.