Krzysztof Błażejewski

Co się w Bydgoszczy działo 80 lat temu? Dziś opisujemy wydarzenia z 31 sierpnia 1939 roku

Na parkingu na pl. Wolności ostatniego dnia sierpnia 1939 auta już nie stały. Zarekwirowało je wojsko. Fot. NAC Na parkingu na pl. Wolności ostatniego dnia sierpnia 1939 auta już nie stały. Zarekwirowało je wojsko.
Krzysztof Błażejewski

W czwartek, 31 dzień sierpnia 1939 roku, w Bydgoszczy było ciepło i słonecznie. Rano nikt nie miał pojęcia, że to będzie już ostatni taki dzień...

Bydgoszczanom tego dnia rzucili się od rana w oczy stojący w wielu punktach miasta grupkami harcerki i harcerze. Otrzymali oni od swojej komendy polecenie wystawienia posterunków informacyjnych w mieście, co młodzi druhowie przyjęli z wielkim entuzjazmem.

Celem zbiórki miało być dożywianie rezerwistów i ich rodzin.

Na ścianach budynków, parkanach i słupach ogłoszeniowych przybywały kolejne afisze. O ofiary pieniężne zwrócił się do bydgoszczan Miejski Komitet Opieki Społecznej. Celem zbiórki miało być dożywianie rezerwistów i ich rodzin, organizowanie dla nich pomocy sanitarnej i lekarskiej, pomocy prawnej, pośredniczenie w poszukiwaniu pracy oraz udzielanie zasiłków w naturze i gotówce.

Milicja aprowizacyjna

Starostwo Grodzkie 31 sierpnia poinformowało, że w Bydgoszczy powstała obywatelska milicja aprowizacyjna składająca się z przedstawicieli zrzeszeń pracowniczych i kupieckich, zadaniem której miało być współdziałanie z władzami administracyjnymi i policyjnymi w sprawie przeprowadzania kontroli cen w sklepach i na targowiskach oraz wykrywanie schowanych przez sprzedawców towarów pierwszej potrzeby, jak i przypadków paskarstwa.

W Bydgoszczy powstała obywatelska milicja aprowizacyjna składająca się z przedstawicieli zrzeszeń pracowniczych i kupieckich.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.