Coraz mniej kobiet korzysta z mammografii. To duży błąd, alarmują lekarze. Od stycznia do czerwca tego roku z badań przebadało się 55,5 tys.

Czytaj dalej
Fot. Jacek Babicz
Agata Pustułka

Coraz mniej kobiet korzysta z mammografii. To duży błąd, alarmują lekarze. Od stycznia do czerwca tego roku z badań przebadało się 55,5 tys.

Agata Pustułka

Panie w wieku 50-69 lat mogą wykonać bezpłatnie mammografię raz na dwa lata. W 2016 roku z bezpłatnej mammografii (refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia) w województwie śląskim skorzystało 114 tys. pań. Na realizację programu fundusz przeznaczył ponad 10 mln zł. Rok później było jeszcze lepiej, bo w pracowniach stacjonarnych i w mammobusach mammografię wykonało ponad 153 tys. pań. Tym razem refundacja wynosiła niemal 13 mln zł. Niestety, w tym roku można mówić o dramatycznym spadku liczby kobiet wykonujących mammografię.

Od stycznia do czerwca skorzystało z tej możliwości 55,5 tysiąca kobiet. #- Apelujemy do wszystkich kobiet, które mogą skorzystać z programu, by zrobiły ten ważny dla zdrowia krok - mówi Małgorzta Doros, rzecznik prasowy śląskiego NFZ.
Warto przypomnieć, że program skierowany jest do pań w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii i tych, które otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Mammografia pozwala na wykrycie pierwszych, bezobjawowych zmian nowotworowych (m.in. kilkumilimetrowych guzków). Podczas badania wykorzystuje się niewielką dawkę promieniowania, a specjalista wykonuje po dwa zdjęcia rentgenowskie każdej piersi.

Wykrycie i zlokalizowanie zmian niewyczuwalnych podczas samobadania piersi, daje olbrzymie możliwości szybkiego wyleczenia i pokonania nowotworu, już we wcześniej fazie jego rozwoju.

Październik jest już od lat tradycyjnie poświęcony przypominaniu kobietom o ich największym wrogu, czyli o raku piersi. Śląski NFZ przesłał właśnie informacje, z których wynika, że w tym roku pań, które zgłoszą się na mammografię w ramach bezpłatnego programu profilaktycznego, będzie mniej niż w ciągu dwóch lat.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.