Coraz mniej wody w jeziorach. Czy to znak, że wysychają? Jeszcze nie teraz. Ale będzie gorzej

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szozda
Monika Kaczyńska

Coraz mniej wody w jeziorach. Czy to znak, że wysychają? Jeszcze nie teraz. Ale będzie gorzej

Monika Kaczyńska

Wypoczywający nad jeziorami są zaniepokojeni, gdy do brzegu mają nawet kilka metrów dalej niż rok temu. Jednak najgorsze dopiero przed nami. Zapowiadany upalny sierpień nie wróży nic dobrego.

Pomosty stojące na piasku, widoczne z brzegu mielizny czy coraz gęstsze szuwary to skutek cyklicznych wahań poziomu wody w jeziorach. To jednak nie powinno uspokajać. W perspektywie dziesięcioleci powierzchnia jezior spada.

- W porównaniu z ubiegłym rokiem faktycznie poziom wody w jeziorach jest niższy

- informuje Bogumił Nowak, główny specjalista badawczo-techniczny z IMiGW w Poznaniu. - Jeśli brać pod uwagę pomiary wieloletnie, mamy do czynienia z wartościami średnimi. Ale w sierpniu sytuacja może się zmienić - dodaje.

Choć gołym okiem można zauważyć lata bardziej wilgotne, kiedy poziom wody w jeziorach się podnosi (tak jak w ubiegłym roku), i lata bardziej suche, gdy wody w jeziorach jest mniej, bilans wieloletnich obserwacji nie pozostawia wątpliwości.

- Zwierciadło wody w jeziorach systematycznie się obniża, a ich powierzchnia spada. Taka jest tendencja - mówi Bogumił Nowak. - Jeśli zwierciadło wody w ciągu kilkudziesięciu lat obniżyło się o metr, czy półtora, oznacza to miliony metrów sześciennych wody mniej. Ale najbardziej dramatyczne są skutki działalności człowieka. Na Pojezierzu Gnieźnieńskim, w rejonie wpływu kopalni odkrywkowych węgla brunatnego w ciągu dwudziestu lat obserwujemy obniżenie się poziomu wody o dwa, a gdzieniegdzie nawet o 5 metrów.

Stan jezior nie jest obojętny dla bilansu wodnego. Ten w naszym województwie już od dawna nie jest korzystny.

Jakie działania należy podjąć, aby zapobiec wysychaniu jezior i co się stanie, jeśli to zbagatelizujemy? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.