Monika Zacharzewska

Coraz więcej jest nieszczepionych dzieci

Dzieci niezaszczepionych zgodnie z programem szczepień ochronnych jest w Słupsku 41, a w miejscowościach powiatu 15. Fot. Łukasz Capar Dzieci niezaszczepionych zgodnie z programem szczepień ochronnych jest w Słupsku 41, a w miejscowościach powiatu 15.
Monika Zacharzewska

W regionie słupskim rośnie liczba dzieci, których rodzice odmawiają obowiązkowych szczepień. Interweniują wojewoda i marszałek.

Sytuacja niepokoi samorząd pomorski i epidemiologów

Rośnie liczba dzieci nieszczepionych zgodnie z programem szczepień ochronnych. Lista takich dzieci ze Słupska i powiatu słupskiego w ciągu roku wydłużyła się o 12. W całym województwie rodzice coraz częściej podają się argumentom antyszczepionkowców. Nie podzielają ich lekarze epidemiolodzy. - Od wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko WZW typu B, MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) oraz Hib w szpitalu nie pojawiają się pacjenci z zapaleniem wątroby typu B, świnką, zapaleniem opon mózgowo – rdzeniowych i głuchotą – często obuuszną (powikłania świnki) czy różyczką - mówi Sławomira Niedźwiecka, lekarz specjalista chorób zakaźnych, pediatra kierująca oddziałem obserwacyjno-zakaźnym dla dzieci w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlic

Równo rok temu słupski sanepid miał raport o dzieciach, które nie zostały poddane obowiązkowym szczepieniom. W Słupsku i w powiecie słupskim było ich 48. Teraz lista wydłużyła się do 56.

- Dzieci niezaszczepionych zgodnie z programem szczepień ochronnych jest w Słupsku 41, a w miejscowościach powiatu 15 - informuje Henryka Kisiel z sanepidu.

Podobna sytuacja jest w całym województwie, dlatego samorząd pomorski podkreśla wysoką wagę szczepień ochronnych w systemie ochrony zdrowia i przytacza słowa dr n. med. Barbary Ratajczak, naczelnego lekarza szpitala dziecięcego Polanki w Gdańsku, specjalisty pediatrii i epidemiologii: - Szczepienia pozwalają wyeliminować choroby, które zagrażają życiu czy też prawidłowemu rozwojowi człowieka.

To właśnie dzięki szczepieniom całkowicie została wyeliminowana ospa prawdziwa, która w przeszłości dziesiątkowała ludność na całym świeci, a blisko wyeliminowania jest np. wirus polio, który w latach 50. ubiegłego wieku pozostawił wiele osób niepełnosprawnych - dla wielu chorych będąc chorobą śmiertelną.

Natomiast wojewoda pomorski na wniosek sanepidów wydaje postanowienie o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia rodziców do szczepienia dzieci. W sytuacji zaszczepienia dziecka we wskazanym terminie grzywna jest umarzana. W latach 2015 i 2016 do wojewody wpłynęło 646 wniosków o wszczęcie egzekucji wraz z tytułami wykonawczymi. Wydano 421 postanowień o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia rodziców do szczepień

Monika Zacharzewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.