Czas na węzeł południowy

Czytaj dalej
Fot. Aleksandra Gajewska-Ruc
Aleksandra Gajewska-Ruc

Czas na węzeł południowy

Aleksandra Gajewska-Ruc

Kiedy w końcu będziemy mogli normalnie korzystać z „eski”? Międzyrzeccy kierowcy mają zawsze naokoło, jak nie remonty w mieście, to przy wyjeździe. Wracając z Gorzowa musimy nadkładać kilka kilometrów i pokonać całą obwodnicę, żeby wjechać do miasta od południa. Rozumiem, że trwają roboty przy drugiej nitce, ale ile to jeszcze potrwa? - zastanawia się kierowca, Artur Tomysek.

Zamknięty węzeł

Na północnym węźle obwodnicy wjazd na drogę szybkiego ruchu S3 w kierunku Świebo¬dzina i Zielonej Góry zablokowany jest od końca ubiegłego roku. Powodem jest budowa drugiej nitki obwodnicy, będącej częścią drogi ekspresowej. Obecnie okalająca miasto droga ma tylko po jednym pasie ruchu w obu kierunkach, dlatego międzyrzecki odcinek jest przysłowiowym wąskim gardłem czteropasmowej „eski”. Da się to odczuć zwłaszcza latem, kiedy mieszkańcy południa masowo jeżdżą nią nad morze, a ci z północy w polskie góry, albo na południe Europy. Kilometrowe korki ciągną się wtedy wzdłuż całej obwodnicy.

Rozbudowa obwodnicy ma zlikwidować kolejki, póki co jej remont powoduje jednak niemałe zamieszanie, zwłaszcza dla przyjezdnych, którzy zdezorientowani krążą po mieście szukając zjazdu na południe. - Jadę z nawigacją i połapać się nie mogę, już dwa razy wracam na to samo rondo, szału można dostać! - komentował ostatnio kierowca „dostawczaka”.

Dwie wiadomości

Dla zniecierpliwionych motoryzowanych mamy dwie wiadomości. Dobra jest taka, że już niedługo czerwca północny węzeł zostanie odblokowany.

- Zamknięty węzeł sprawia kierowcom wiele problemów - mówi Artur Tomysek.
Aleksandra Gajewska-Ruc - Zamknięty węzeł sprawia kierowcom wiele problemów - mówi Artur Tomysek.

- Przewidywany termin to ostatni tydzień czerwca - poinformowała nasz tygodnik Anna Jakubowska z GDDKiA w Zielonej Górze. Jest jednak i zła wiadomość. Już tydzień później robotnicy „wezmą się” za południowy węzeł. Ma być zamknięty do końca sierpnia, choć jak zaznacza A. Jakubowska, prace mogą się przedłużyć. - Zamkniecie łącznic jest konieczne dla realizacji prac na lewej jezdni obwodnicy - dodaje. Przynajmniej do końca wakacji z Międzyrzecza na Zieloną Górę wyjedziemy więc tylko od północnej strony. Na południowym węźle nie zjedziemy też z S3 jadąc od strony Gorzowa.

Drugi pas obwodnicy ma być gotowy w połowie przyszłego roku

Razem z nim powstanie trzeci węzeł - na wysokości drogi wojewódzkiej nr 137 z Trzciela do Słubic. - Na to czekam z niecierpliwością. Mieszkam na ul. Zachodniej, a pracuję w parku przemysłowym. Po otwarciu drugiej nitki „eską” do pracy dojadę w kilka minut, bez korków i nerwów - cieszy się pan Artur.

Aleksandra Gajewska-Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.