Czy egzamin gimnazjalny jest trudny? Dorośli powinni sami spróbować go rozwiązać [FELIETON SŁAWOMIRA SOWY]

Czytaj dalej
Sławomir Sowa

Czy egzamin gimnazjalny jest trudny? Dorośli powinni sami spróbować go rozwiązać [FELIETON SŁAWOMIRA SOWY]

Sławomir Sowa

Egzamin gimnazjalny to jest coś, co dorośli i bardzo dorośli powinni sami spróbować rozwiązać. Chociażby po to, żeby zobaczyć, co im dziś zostało z wiedzy wbijanej do głowy 20, 30 lat temu.

Egzamin gimnazjalny powinien spróbować rozwiązać każdy dorosły. Choćby po to, żeby dowiedzieć się kilku zaskakujących rzeczy.Może się na przykład przekonać, że z wiedzy wbijanej mu do głowy nie pamięta nic lub niewiele, co znaczy, że albo się kiepsko uczył, albo wiedza nabyta w szkole nie była mu do niczego w życiu potrzebna.

Jeśli czyta egzaminacyjne polecenia i stwierdza, że na większość pytań nie potrafi odpowiedzieć, to znaczy, że świat zmienił się bardziej niż sądzi. Może nawet ten dorosły dojdzie do wniosku, że teraz już rozumie, dlaczego nie może się porozumieć ze swoim dzieckiem.

Jeśli jeszcze do tego stwierdzi, że nie potrafi napisać rozprawki, bo nie wie co to jest, ani napisać charakterystyki bohatera literackiego, bo miał w szkole zupełnie inne lektury, depresja gotowa.

Ale spróbować warto. A jeśli okaże się, iż nie tacy z nas mądrale jak nam się wydaje na co dzień? To też ważne odkrycie.

SPRAWDŹ SIĘ I ODPOWIEDZ NA PRZYKŁADOWE PYTANIA

QUIZ: Zdasz egzamin gimnazjalny? Sprawdź się!

Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.