Zbigniew Marecki

Czyn poprawia standard

Jak się okazuje, spółdzielnia Czyn na razie nie planuje budowy nowych mieszkań i powiększania  jej zasobu mieszkaniowego. Fot. Łukasz Capar Jak się okazuje, spółdzielnia Czyn na razie nie planuje budowy nowych mieszkań i powiększania jej zasobu mieszkaniowego.
Zbigniew Marecki

W 14 budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej Czyn w tym roku dojdzie do modernizacji.

W związku z początkiem roku zapytaliśmy Zbigniewa Gałka, który od kilku miesięcy jest prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Czyn, najstarszej spółdzielni mieszkaniowej w Słupsku, o plany jej kierownictwa na 2017 rok. Jak się okazuje, spółdzielnia na razie nie planuje budowy nowych mieszkań i powiększania jej zasobu mieszkaniowego.

- Obecnie czekamy na to, aż rząd sprecyzuje zasady programu Mieszkanie plus w odniesieniu do spółdzielni mieszkaniowych. Gdy będzie on znany i atrakcyjny, to nie wykluczamy, że rozpoczniemy działania inwestycyjne - mówi Zbigniew Gałek.

Zapowiada natomiast działania modernizacyjne, które w tym roku obejmą 14 budynków wchodzących w skład SM Czyn.

- Zmiana modernizacyjna będzie polegała na zastąpieniu piecyków podgrzewających wodę rurami, które doprowadzą ciepłą wodę z miejskiej ciepłowni. Dzięki temu w tych budynkach będzie o wiele bezpieczniej - uważa prezes Gałek.

W Czynie na razie nie przewidują budowy nowych bloków spółdzielczych

Choć już kilka lat temu w spółdzielni rozmawiano na temat budowy piętrowego parkingu, bo na jej terenie brakuje miejsc do parkowania, to jednak ten temat już nie wraca. - Nie było chętnych, bo to był zbyt drogi projekt - dodaje Gałek.
To jednak nie oznacza, że spółdzielnia w ogóle nie będzie dążyła do poszerzenia liczby miejsc parkingowych.
- Takie działania będziemy podejmować. Głównie na własnych terenach, ale także na użyczonych przez władze miejskie - deklaruje prezes Gałek.

Według niego w tym roku członkowie spółdzielni nie odczują wielkich podwyżek w związku z utrzymaniem mieszkań.
- Będą najwyżej niewielkie i to jedynie w kilku nieruchomościach - zapowiada prezes Gałek. Przypomnijmy: w spółdzielniach mieszkaniowych rozliczanie kosztów od kilku lat odbywa się na poziomie poszczególnych nieruchomości, które zostały wyodrębnione w spółdzielniach. W rezultacie na przykład koszty ogrzewanie są różne w różnych nieruchomościach, bo ogrzewanie na ich terenie bywa rozwiązane w odmienny sposób. W niektórych spółdzielniach budziło to zastrzeżenia wielu spółdzielców, ale już dawno wszystko zostało wyjaśnione.

Kultura w Czynie

Emka bez zmian
Nowy rok nie przyniesie żadnych zmian organizacyjnych w Klubie Emka, jedynej placówki kulturalnej, która działa w obrębie Spółdzielni Mieszkaniowej Czyn w Słupsku. - Mamy zatwierdzony budżet na ten rok dla Emki. Dlatego nie przewiduję żadnych zmian - twierdzi prezes Zbigniew Gałek. Prezes jest zwolennikiem funkcjonowania tego typu placówki, która cieszy się sporym zainteresowaniem spółdzielców, którzy znajdują w niej ciekawe dla siebie oferty.

Prezes Gałek nie spodziewa się, aby jakiekolwiek zmiany w tym względzie wprowadziło walne gromadzenie, które zgodnie z prawem w każdej spółdzielni musi się odbywać raz w roku.

Spółdzielczy Klub Emka dobrze kojarzy się słupszczanom, bo jest to jedna z najdłużej działających placówek kultury w Słupsku. Mieści się przy ul. Zygmunta Augusta.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.