„Dobra zmiana”? Nie dla wszystkich

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Paweł Więcek

„Dobra zmiana”? Nie dla wszystkich

Paweł Więcek

Wysokie notowania Prawa i Sprawiedliwości. Rząd Szydło popierają tylko sympatycy formacji. To wyniki sondażu „Pomorskiej” i 17 gazet regionalnych Polska Press Grupy oraz Dobrej Opinii.

Największym społecznym poparciem w kraju, według sondażu, cieszy się Prawo i Sprawiedliwość - 37,1 procent. Notowania partii poszły w górę w porównaniu z rezultatem badania z lutego - 34,5 procent. Prawo i Sprawiedliwość jest zresztą jedyną formacją w zestawieniu, której dotyczy tak wyraźny trend zwyżkowy.

„Dobra zmiana”? Nie dla wszystkich
Poparcie dla partii politycznych w skali kraju.

O jeden punkt procentowy podskoczyła Platforma Obywatelska, na którą dziś zagłosowałoby 19 procent respondentów (w lutym było to 18 procent). Partia Grzegorza Schetyny minimalnie wyprzedziła .Nowoczesną. Kurs społecznej aprobaty dla ugrupowania Ryszarda Petru utrzymuje się na poziomie z lutego i wynosi obecnie 18 procent względem 18,4 sprzed trzech miesięcy.

„Dobra zmiana”? Nie dla wszystkich
Poparcie dla partii politycznych w rozkładzie na województwa.

W tym okresie nastąpiła korekta notowań ruchu Kukiz’15. Grono sympatyków tej organizacji stopniało z 11,6 do 9 procent. Gdyby wybory odbyły się w dniu realizacji badania, do Sejmu weszłyby tylko cztery partie: PiS, PO, .Nowoczesna oraz Kukiz’15.

Spadek w rankingu popularności zaliczył Sojusz Lewicy Demokratycznej - z 4,8 do 4 procent. Podobnie jest w przypadku Polskiego Stronnictwa Ludowego - z 4,2 na 3,9 procent. Lekką zniżkę notuje także Razem - z 3,1 do 2,6 procent. Z 4 do 4,7 procent wzrosło natomiast poparcie dla KORWiN.

„Dobra zmiana”? Nie dla wszystkich
Ocena półrocza rządów Prawa i Sprawiedliwości.

W ramach sondażu poproszono respondentów o podsumowanie półrocza rządu Prawa i Sprawiedliwości. Pracę gabinetu Beaty Szydło zdecydowanie dobrze i raczej dobrze ocenia 38,9 procent badanych, czyli zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości z domieszką części wyborców Kukiz’15 oraz PSL. Złe zdanie o poczynaniach PiS wyraża 42,1 procent ankietowanych. Grupę tę tworzy elektorat największych sił opozycyjnych: PO, .Nowoczesnej, PSL, SLD, Razem. Co piąty badany nie ma zdania odnośnie działań ekipy Prawa i Sprawiedliwości.

„Dobra zmiana”? Nie dla wszystkich
Odczucia wobec prezydentury Andrzeja Dudy.

Sprawdzono też, jakie są odczucia Polaków wobec prezydentury Andrzeja Dudy. Blisko 40 procent respondentów deklaruje obojętność. Ze wstydem na aktywność głowy państwa patrzy 30,9 procent badanych - i znów to głównie sympatycy partii opozycyjnych. Dumę z postawy Andrzeja Dudy czuje niespełna 30 procent ankietowanych. To wskaźnik mniejszy niż liczba wyborców PiS. Dlaczego? Bo u ponad 30 procent elektoratu tej partii prezydent nie wzbudza emocji.

Sondaż został zrealizowany 12-17 maja metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. Badanie wykonano we wszystkich 16 województwach, na reprezentatywnej próbie obejmującej w każdym regionie 500 dorosłych osób. Wyniki dla kraju reprezentują strukturę społeczną Polski po względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.

Sondaż przeprowadziliśmy już po przedstawieniu przez gabinet Beaty Szydło wyników audytu rządów Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Paweł Więcek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.