Doradcy pomagają przy spłacie długu

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Capar
Zbigniew Marecki

Doradcy pomagają przy spłacie długu

Zbigniew Marecki

Klienci ZUS w Słupsku mający problem ze spłatą należności mogą skorzystać z pomocy specjalnych doradców.

W oddziale ZUS w Słupsku działa trzech doradców ds. ulg i umorzeń. Dwóch z nich pracuje w siedzibie oddziału w Słupsku przy placu Zwycięstwa 8, a jeden w inspektoracie w Chojnicach. Z doradcami można się kontaktować osobiście, mailowo oraz telefonicznie.

Pracownicy funkcjonują na podobnych zasadach jak bankowi doradcy klienta przy zawieraniu umowy kredytu.

- Ich zadaniem jest pomoc klientom mającym problemy ze spłatą należności poprzez wskazanie najdogodniejszego sposobu uregulowania zadłużenia - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Rolą doradcy jest także zapewnienie pomocy w zgromadzeniu i przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku poprzez wskazanie zakresu dokumentacji, wydanie oraz objaśnienie aktualnych druków i formularzy, a także wsparcie w ich wypełnieniu. Doradcy informują również o etapach rozpatrywania wniosku i wspierają przypadki zmiany sytuacji finansowej klientów w trakcie spłaty zobowiązań. ZUS informuje, że proponuje klientom wiele form pomocy w spłacie zobowiązań, takich jak odroczenie terminu płatności lub rozłożenie zaległości na raty.

Ulgom podlegają składki w pełnej kwocie na wszystkie fundusze. Warunki spłaty określane są w umowie i uzależnione są od środków, jakie zobowiązany może przeznaczyć na spłatę długu. W stosunku do składek objętych ulgami nie nalicza się odsetek, natomiast w zamian pobiera się opłatę prolongacyjną. Opłata naliczana jest od następnego dnia po dniu płatności składki do dnia odroczenia lub płatności kolejnej raty. Wynosi ona 50 procent stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy. Skorzystanie z ulgi może przyczynić się do uratowania przedsiębiorcy.

Według ZUS-u, stanowisko doradcy, oprócz wskazanych zalet, pomaga dobrać formę pomocy dostosowaną do sytuacji finansowej dłużnika. Z indywidualnej pomocy mogą skorzystać nie tylko klienci z problemami finansowymi. O poradę można poprosić zawsze, gdy pojawią się bieżące problemy z opłaceniem składek.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.