Droga 203 do Ustki. Cztery firmy chętne do jej remontu

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Surowiec
Bogumiła Rzeczkowska

Droga 203 do Ustki. Cztery firmy chętne do jej remontu

Bogumiła Rzeczkowska

W Zarządzie Dróg Wojewódzkich otwarto koperty z ofertami w przetargu na remont drogi 203 od granic województwa do Ustki

Od ogłoszenia przetargu w lutym termin otwarcia kopert z ofertami przedłużano osiem razy. Oferentów udało się poznać w poniedziałek.

- To dosyć szybko - uważa Grzegorz Stachowiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku. - Przy ubiegłorocznych inwestycjach trwało to sześć, siedem miesięcy.

Na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 203 na odcinku od granicy województwa do mostu na Słupi w Ustce Zarząd dróg Wojewódzkich zamierzał przeznaczyć prawie 40, 5 mln zł. Tymczasem po otwarciu kopert okazało się, że to zdecydowanie za mało. Wykonawcy zaoferowali ceny od 53,9 do 59,9 mln zł.

- Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy unieważnimy przetarg, czy z Zarządem Województwa Pomorskiego znajdziemy dodatkowe środki. Decyzja zapadnie za tydzień - mówi dyrektor Grzegorz Stachowiak.

- Rynek jest trudny. Ceny robót budowlanych poszły w górę. Świadczy o tym też fakt, że do przetargu stanęło tylko czterech oferentów.

Wszyscy zaoferowali 16-miesięczny termin realizacji robót oraz ośmioletni okres gwarancji. Jednak różnica cen wyniosła kilka milionów złotych.

Najmniej roboty oszacował pruszkowski Strabag - 53,9 mln zł. Z kolei konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia z tczewskim Wantem złożyło ofertę w kwocie 56,9 mln zł. Warszawski Budimex - 58,7 mln zł. Konsorcjum Trakcja PRKiI z Warszawy z litewskim Akcine Bendrove "Kauno Tiltai" z Kowna - 59,9 mln zł.

Na remont drogi inwestor planuje wydać 15 procent środków własnych i 85 proc. unijnych.

Zakres zamówienia obejmuje poszerzenie drogi, budowę urządzeń i elementów związanych z bezpieczeństwem ruchu, m.in. zatok autobusowych, przejść dla pieszych, azylów, wysp, chodników i ścieżek rowerowych, barier ochronnych.
Projekt remontu drogi 203 przewiduje przebudowę przepustów, budowę obwodnicy miejscowości Zaleskie, budowę wiaduktu, przebudowę oświetlenia drogowego, skrzyżowań, zjazdów.

Na odcinku usteckim droga wojewódzka 203, czyli ulica Darłowska nie zmieni przebiegu. Zaprojektowano dwa ronda: na skrzyżowaniu z ul. Kwiatową i Narutowicza oraz na skrzyżowaniu z ul. Zubrzyckiego. Projektowane ciągi pieszorowerowe, ścieżki rowerowe oraz chodniki będą nawiązywały do innych projektów miejskich.

Przystanki autobusowe zmienią swoją dotychczasową lokalizację.

Bogumiła Rzeczkowska

Dziennikarstwo jest moją pasją i sposobem na życie. Od wielu lat relacjonuję procesy sądowe i piszę o sprawach kryminalnych. Zaglądam też do usteckiego ratusza, by sprawdzić, co ważnego dzieje się w moim mieście. Jednak najbardziej lubię podróże w czasie, a moją ulubioną stacyjką jest Powojenna Ustka. Piszę o pierwszych ustczanach, o radosnych wydarzeniach, które tu się rozegrały, ale i o zapomnianych dramatach. Jestem wielbicielką starych fotografii, archiwaliów i oczywiście bibliotek cyfrowych, które przywracają pamięć i pozwalają, by przetrwała w następnych pokoleniach.          

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.