Droższe parkowanie - co oni zrobią z naszymi pieniędzmi? [FELIETON SŁAWOMIRA SOWY]

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Sławomir Sowa

Droższe parkowanie - co oni zrobią z naszymi pieniędzmi? [FELIETON SŁAWOMIRA SOWY]

Sławomir Sowa

Opłaty za parkowanie w dużych miastach mogą wzrosnąć nawet do 9,99 zł na godzinę, aby zmusić kierowców do porzucenia aut. Ale na co pójdą pieniądze z uzyskanej z łupienia kierowców?

Zgodnie z nową ustawą samorządy będą mogły podnieść stawki za parkowanie w centrach dużych miast nawet do 9,99 zł za godzinę. Suma zwala z nóg, zwłaszcza jeśli pomyśleć, że do takiej Łodzi przyjedzie załatwić jakąś pilną sprawę ktoś z regionu, gdzie zarobki są niższe.

Pytanie co samorządy zrobią z tą brzytwą podarowaną im przez Sejm. Ideologia jest urocza: chodzi o to aby skłonić ludzi, żeby przesiedli się do komunikacji publicznej i na rowery, żeby było mniej smogu. Bardzo ładnie. Ciekawe co przyniesie życie? Kiedy instalowano fotoradary, też chodziło o szczytny cel - zmuszenie kierowców do wolniejszej jazdy i poprawy bezpieczeństwa na drogach. Ale gdy samorządy dostały prawo do instalacji fotoradarów, zaczęło się wielkie polowanie na kieszenie kierowców.

Jak będzie teraz? Jedna różnica jest widoczna gołym okiem: licencję na polowanie z fotoradarem miały duże miasta i małe, biedne gminy, teraz brzytwę do ręki dostały tylko duże miasta. Za rok przekonamy się, czy to będzie delikatne golenie, czy zarzynanie kierowców, aby uzupełnić miejski budżet.

Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.