Drzewa idą pod topór, a każde ma swoją cenę

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz
Marek Weckwerth

Drzewa idą pod topór, a każde ma swoją cenę

Marek Weckwerth

Za ścięcie drzewa płaci się tym więcej, im więcej ma w obwodzie. Niedługo płacić się będzie także za to, jak szybko drzewo rosło.

Teraz obowiązuje rozporządzenie ministra środowiska o naliczaniu opłat z 2004 roku. Stawka za 1 cm obwodu pnia mierzonego 130 cm od ziemi określona jest dla poszczególnych rodzajów, gatunków i odmian drzew. Natomiast stawki opłat za usunięcie krzewów porastających każdy metr kwadratowy gruntu określa ustawa o ochronie przyrody.

Opłaty za ścięcie drzew i krzewów są większe o 100 procent, gdy rosną na terenie uzdrowisk lub nieruchomościach wpisanych do rejestru zabytków.

Pomnożą kilka współczynników

W projekcie rozporządzenia przygotowanym przez resort środowiska napisano, że opłatę za usunięcie drzewa ustali się przez pomnożenie stawki opłat za dany gatunek oraz współczynnika lokalizacji drzewa.

Gatunki i rodzaje drzew podzielono na cztery grupy, w zależności o tempa przyrostu grubości pnia - od drzew szybko rosnących po bardzo wolno. W tej pierwszej grupie są np. kasztanowce, klony, platany, topole i wierzby, a w ostatniej - cisy, jałowce, jarząby, jodły koreańskie.

Dla porównania - jeśli pień kasztanowca ma 26-30 cm w obwodzie, to za każdy 1 cm będzie się płacić 1020,03 zł. Za ścięcie cisa o takim samym obwodzie za każdy centymetr zapłaci się 1882,20 zł.

Szybko rośnie, krótko jest pielęgnowane

Jak wyjaśnia w uzasadnieniu projektu Ministerstwo Środowiska, drzewa szybko rosnące wymagają krótszego okresu pielęgnacji niż te wolno rosnące, a tym samym mniejszych nakładów. Dlatego opłaty za ścięcie drzew szybko rosnących mają być niższe.

W przypadku drzew powyżej 300 cm obwodu pnia opłata za 1 cm będzie najniższa, bo tak duże drzewa są już zwykle stare i w złej kondycji zdrowotnej, toteż ich wartość jest mniejsza.

Koszty odtworzenia drzewa obejmują: wartość wyprodukowania sadzonki i przygotowania jej do transportu, posadzenie drzewa, trzyletnią pielęgnację.

W uzdrowisku wartość jest większa

To, gdzie drzewo rośnie, ma wpływ na jego wartość. Najwyższe koszty odtworzenia drzew są w miejscach, gdzie podstawowe znaczenia mają wartości estetyczne i ekologiczne. Tak jest już teraz, ale zakres tych miejsc się zwiększy.

Określono cztery kategorie takich terenów: 1) uzdrowiska i nieruchomości wpisane do rejestru zabytków, a także pas przy drogach publicznych; 2) tereny zielone; 3) miasta; 4) wsie.

Rzecz jasna najwięcej trzeba będzie zapłacić za ścięcie drzewa w miejscach zaliczanych do pierwszej kategorii. Za takie uznano również pas drogowy, bo odtworzenie drzewa w takim miejscu jest trudne i wymaga największych nakładów finansowych i organizacyjnych. W przypadku krzewów przyjęto te same współczynniki.

Generalnie opłaty mają być niższe niż obecnie.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.