Dużo znanych nazwisk pojawiło się na podkarpackich listach kandydatów w wyborach do Sejmu

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Wiśniewski/Polska Press
Norbert Ziętal

Dużo znanych nazwisk pojawiło się na podkarpackich listach kandydatów w wyborach do Sejmu

Norbert Ziętal

W październikowych wyborach wystartują niemal wszyscy obecni posłowie z Podkarpackiego. Na listach kandydatów roi się od innych znanych nazwisk.

W październikowych wyborach wystartują niemal wszyscy obecni posłowie z naszego regionu.

Na 26 obecnych podkarpackich posłów, na listach kandydatów do Sejmu znalazło się 23. Zabrakło na nich Andrzeja Matusiewicza, obecnego posła Prawa i Sprawiedliwości i Roberta Majki, obecnego posła niezależnego. Na liście kandydatów do Sejmu nie ma również Macieja Masłowskiego, obecnego posła Kukiz’15.

Matusiewicz i Majka są parlamentarzystami z okręgu krośnieńsko-przemyskiego. Obaj pochodzą z Przemyśla.

ZOBACZ TEŻ: Rekordowe poparcie dla PiS na Podkarpaciu [NASZ SONDAŻ]

Matusiewicz to doświadczony samorządowiec i parlamentarzysta. Teraz jest posłem PiS, a w poprzedniej kadencji był senatorem PiS. Dlaczego nie startuje? Wiadomo jednak, że od pewnego czasu narzekał na zdrowie, kilka miesięcy temu w związku z dolegliwościami przebywał w szpitalu.

Robert Majka jest natomiast posłem z jednym z najkrótszych staży. W poprzednich wyborach startował z listy Kukiz’15. Zdobył na tej liście drugi wynik. Od Kukiza wszedł wtedy do Sejmu Wojciech Bakun. Zrzekł się mandatu w listopadzie ub. roku, po tym, jak został wybrany prezydentem Przemyśla. Wówczas jego miejsce w Sejmie zajął Majka.

Poza Matusiewiczem wśród kandydatów PiS w okręgu krośnieńsko-przemyskim są wszyscy obecni posłowie tej partii. Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Anna Schmidt-Rodziewicz z Jarosławia, Marek Kuchciński, Piotr Uruski, Piotr Babinetz, Stanisław Piotrowicz i Adam Śnieżek. Ponadto lista jest bogata w wiele znanych nazwisk. Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkar-packiego; Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski; Maria Kurowska, członek zarządu województwa podkarpackiego; Lucyna Podhalicz, wicewojewoda podkarpacka; Ryszard Jędruch, wójt osiągającej sporo sukcesów gminy Tryńcza.

ZOBACZ TEŻ: PiS może liczyć na samodzielną większość. Tylko cztery partie w Sejmie [SONDAŻ OGÓLNOPOLSKI]

- To nazwiska, które przyciągną głosy na naszą listę i myślę, że z tych osób jedna lub dwie weźmie mandat. Oprócz oczywiście dotychczasowym posłów. Od tego, kto zdobędzie najwięcej głosów na naszej liście, może wiele zależeć — mówi działacz PiS.

Cztery lata temu liderem listy PiS był Kuchciński, który przekonał do siebie 34,5 tys. wyborców. Na drugim miejscu Bogdan Rzońca, który obecnie nie startuje, bo został europosłem. Na trzecim Schmidt-Rodziewicz, z poparciem ponad 16 tys. osób. Ale od czasu ostatnich wyborów wiele się zmieniło. Kuchcińsk, tak jak cztery lata temu jest liderem listy, ale po „aferze lotniczej” stracił fotel marszałka Sejmu i pewnie poparcie wielu osób, a Schmidt-Rodziewicz odwrotnie. Konsekwentnie buduje poparcie, a wiosną awansowała na ministra.

W okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim ponownie kandydują posłowie PiS Wojciech Buczek, Zbigniew Chmielowiec, Kazimierz Gołojuch, Józefa Hrynkiewicz, Mieczysław Miazga, Jerzy Paul, Andrzej Szlachta, Halina Szydełko, Jan Warzecha, Rafał Weber i Krystyna Wróblewska. Jedynką został Krzysztof Sobolewski, zaufany człowiek prezesa PiS, jednak bez doświadczenia parlamentarnego. Dwójka wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Z listy Koalicji Obywatelskiej startują obecni posłowie Joanna Frydrych i Marek Rząsa w okręgu krośnieńsko-przemyskich oraz Krystyna Skowrońska, Zdzisław Gawlik w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim. Jedynką w tym drugim okręgu jest Paweł Poncyliusz, niegdyś ważny polityk PiS.

Na krośnieńsko-przemyskiej liście KO również znani w swoich regionach samorządowcy. Ewa Sawicka, przewodniczącą Rady Miejskiej w Przemyślu, doświadczony samorzadowiec; Marian Ryznar, od wielu kadencji wójt prężnie rozwijającej się gminy Wiązownica; podobnie jak burmistrz Sieniawy Adam Woś, który dodatkowo w przeszłości był również senatorem i posłem.
Krośnieńsko-przemyska jedynka PSL jest wieloletni poseł tej partii Mieczysław Kasprzak z Jarosławia, a okręgu rzeszowskich Stanisław Tyszka (Kukiz’15), wicemarszałek Sejmu. Jedynką Konfederacji w krośnieńsko-przemyskim jest Andrzej Zapałowski, obecnie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu, a wcześniej poseł krajowy i europoseł. Jedynką w rzeszowskim będzie Grzegorz Braun.

W wyborach nie wystartuje Andrzej Szlęzak, były prezydent Stalowej Woli. Miał być na liście Skutecznych Liroya.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.