Dzieci i młodzież coraz częściej chorują psychicznie. Depresja, głodzenie, agresja, gwałty. Życie młodych jest trudne

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Anna Folkman

Dzieci i młodzież coraz częściej chorują psychicznie. Depresja, głodzenie, agresja, gwałty. Życie młodych jest trudne

Anna Folkman

Pod opieką Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala „Zdroje” są pacjenci od 6 do 18 roku życia. W tym roku, przez pierwszą jego połowę przyjęto ponad 300 osób.

- W całym 2018 roku mieliśmy 519 pacjentów, a w 2017 - 477. To pokazuje, jak ta liczba wzrasta z roku na rok - mówi lek. Elżbieta Gralak, specjalista psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej ze szpitala „Zdroje”. - W ciągu miesiąca przyjmujemy kilkanaścioro dzieci i ok. 30 osób między 13 a 18 rokiem życia. W zależności od problemu, średnio pacjenci spędzają u nas na oddziale miesiąc.

Bywa, że trzeba położyć ich na karimatach albo kocach na szpitalnym korytarzu. Dzieci i młodzież z naszego województwa, a także spora liczba z województw ościennych, które potrzebują pomocy psychiatrycznej, otrzymują ją właśnie w Zdrojach.

Dlaczego dzieci i młodzież w ogóle potrzebują pomocy psychiatrycznej? U dzieci głównie powodem są zaburzenia zachowania, jak agresja, grożenie niebezpiecznymi przedmiotami.

- Po sytuacjach, jakie ostatnio miały miejsce w szkołach w Polsce i na świecie, zgłoszeń z powodu używania niebezpiecznych przedmiotów i grożenia nimi było sporo - zauważa Gralak. - Wśród młodzieży po 13 roku życia pomocy wymagają głównie młodzi przejawiający zaburzenia zachowania, którzy przebywają w ośrodkach socjoterapeutycznych, wychowawczych i placówkach opiekuńczych. Ośrodki te nie radzą sobie z nimi i odsyłają podopiecznych do nas. Inna grupa naszych pacjentów to młodzi ludzie z zaburzeniami depresyjnymi wynikającymi między innymi z sytuacji w domu, relacji z rówieśnikami czy z zagrożeń obecnych w internecie. Zwiększyła się także liczba pacjentów po nieudanych próbach samobójczych, którzy trafiają na toksykologię w naszym szpitalu. To często dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, zaniedbane, głodzone, bite.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.