Dziś wybory wygrałoby u nas PiS

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Tomasz Rusek

Dziś wybory wygrałoby u nas PiS

Tomasz Rusek

PiS zdobyłby u nas najwięcej: 35,6 proc. Według 43,6 proc. Lubuszan PiS łamie zasady demokracji. Drugie miejsce zajmuje u nas PO, ale za szefa opozycji Lubuszanie uważają Ryszarda Petru.

Dziennikarze Polska Press Grupy objęli sondażem 8 tys. osób w całym kraju. W naszym regionie „GL” przepytała 500 osób w: Gorzowie, Zielonej Górze, Nowej Soli, Brzeźnicy, Deszcznie, Lubrzy i Trzebielu. Wyniki sondażu komentują: dr Piotr Klatta z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie oraz dr Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Co ich zaskoczyło? Co zdziwiło? A czego się spodziewali?

Młyńczyk: PiS daje radę

- Polityczna rzeczywistość po wyborach została tymczasowo zahibernowana - ocenia Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego, przyglądając się wynikom naszego sondażu. Dodaje, że „pomimo specyficznego stylu sprawowania władzy” PiS utrzymuje przewagę nad pozostałymi partiami. - Oczywiście okres sprawowania rządów ma bezpośrednie przełożenie na opinie, dlatego można przypuszczać, że wraz ze „zużywaniem się władzy”, sondaże dla PiS mogą się zmieniać - dodaje Ł. Młyńczyk.

Jego zdaniem sondaż ogólnopolski obrazuje interesującą sytuację zrównania się wyników dwóch głównych partii „antypisowskich”, tj. Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. - Widać, że w skali ogólnopolskiej PO zaczęła niwelować dystans do partii Ryszarda Petru, co w jakiś sposób uwiarygadnia właściwy rozkład uczuć wobec tych dwóch partii. Można było odnieść wrażenie, że Nowoczesna posiada pewną nadwyżkę społecznego zaufania, które raczej nie ma trwałego charakteru. Jest to cały czas formacja dużo bardziej wirtualna od PO, co obrazują sondaże, gdzie jej poparcie wychylało się od 6 do 30 proc., każąc powątpiewać w ich merytoryczną wartość - ocenia politolog z Zielonej Góry.

Przewaga w Lubuskiem PO nad Nowoczesną nie powinna nikogo dziwić

Nieco inaczej w jego opinii sytuacja wygląda w Lubuskiem: u nas Platforma ma ugruntowaną pozycję, a w ostatnich miesiącach przed wyborami można było zaobserwować pewne niedoszacowanie jej popularności. - W związku z czym przewaga w Lubuskiem PO nad Nowoczesną nie powinna nikogo dziwić. Szczególnie, że po zmianach na czele Platformy, jak i w woj. lubuskim, nastąpi pewnie odbicie w sondażach, prawdopodobnie kosztem formacji Petru - przewiduje Młyńczyk.

Surowo ocenia pytanie o przywództwo w PiS. - Ma ugruntowaną tezę, w zasadzie nie dostarcza żadnej wiarygodnej wiedzy. Ilość sądów i opinii podkreślających wpływ Jarosława Kaczyńskiego na sprawowanie rządów w Polsce jest nadreprezentowana, dlatego każdy inny wynik budziłby zasadnicze zdziwienie. Inna sprawa, że problem przywództwa w PiS na dziś nie istnieje - dodaje Młyńczyk.

Jego zdaniem „ocena przywództwa w opozycji jest pochodną faktu, że większość obywateli naszego kraju pobiera wiedzę polityczną z mediów w formie 1:1. Dlatego lider KOD Mateusz Kijowski, osiąga popularność, będąc postacią, której media dopisały i charyzmę i umiejętności polityczne, niezależnie od faktu, czy takowe posiada. Niemal dwukrotnie wyższy wynik w Lubuskiem można rozpatrywać pod kątem nie tylko niskiej świadomości politycznej, ale może przede wszystkim oddziaływania i pozycji ugrupowań antyrządowych”.

Nieustanną zagadką jest ugrupowanie Pawła Kukiza, które nie przedstawiło szerszego dokumentu programowego, ale którego popularność również wzrasta

Klatta: Nowoczesna w górę

Piotr Klatta zauważa, że przewaga PiS nad pozostałymi ugrupowaniami pozwala sądzić, że w wypadku wcześniejszych wyborów ugrupowanie utrzymałoby władzę. - Wynik z sondażu niewiele odbiega od tego z niedawnych wyborów - dodaje.
Wielkim zaskoczeniem jest dla niego gradacja - wśród ogólnopolskich wskazań - dotyczących potencjalnego głosowania na partie opozycyjne, czyli „wygrana” Nowoczesnej (choć w samym woj. lubuskim drugi wynik Po PiS ma jednak PO).

Piotr Klatta komentuje wyniki sondażu

Co jeszcze zaintrygowało politologa z Gorzowa? - Nieustanną zagadką jest ugrupowanie Pawła Kukiza, które nie przedstawiło szerszego dokumentu programowego, ale którego popularność również wzrasta. Jako że swoją emocjonalną wizję „zmiany” ugrupowanie to kierowało do tej samej grupy wyborców, co PiS, można pokusić się o wniosek, że 2,5 proc. spadku poparcia w kraju dla partii rządzącej to 2,5 proc. wzrostu poparcia u Kukiz’15 - dodaje P. Klatta.

Politolog z Gorzowa ocenia też krajowe wyniki pozostałych ugrupowań: słaby SLD i PSL. - Nie są to dobre dane dla tych partii. Zwłaszcza jeśli zważymy, że PSL do niedawna współrządziło krajem - mówi), dość optymistyczny Korwina (tylko o 0,7 proc. słabszy niż w wyborach) i podobnie zachęcający Partii Razem. - Jest to wynik tylko o 0,6 proc. niższy niż w wyborach parlamentarnych, co wskazuje na utrzymujące się poparcie dla tego ugrupowania. Zwraca przy tym uwagę fakt, że ta powstała na krótko przed ostatnimi wyborami partia nie posiada dostępu do znaczących funduszy, a jej działania są oparte na wolontariacie - wyjaśnia Klatta.

A lokalnie? Zwraca uwagę na wiek wyborców poszczególnych partii. - Najmłodszych sympatyków mają Kukiz’15 i Korwin. Gros zwolenników Partii Razem oraz SLD to osoby w wieku średnim. W przypadku PSL i PO dominują wyborcy w wieku starszym. Natomiast inaczej niż w przypadku badania ogólnokrajowego, lubuscy zwolennicy PiS to szeroka grupa wiekowa, w której dominują osoby pracujące w wieku 50+.

Na podstawie badania można także wnioskować, że ugrupowania rządzącej do niedawna koalicji PO-PSL, pomimo istnienia w nich organizacji młodzieżowych, najprawdopodobniej w znacznym stopniu zabetonowały się na osoby młode, które nie znaczą w nich zbyt wiele. Nie wiadomo, czy tendencje te będą mogły zostać odwrócone - wskazuje Klatta.

Lubuszanie oceniają

Szef na barykadzie
Według Lubuszan liderem opozycji jest Ryszard Petru z Nowoczesnej. Wskazało go u nas 36,7 proc. respondentów (w całym kraju osiągnął jeszcze lepszy wynik - 46,7 proc.).

Czemu akurat Petru?
Dlaczego Paweł Kukiz, który szedł do wyborów z antyrządowymi głosami, nie jest liderem tego rankingu? Dlaczego za lidera nie uważamy Schetyny?

Jak Lubuszanie oceniają działania Prawa i Sprawiedliwości?
Większość: negatywnie
Według Lubuszan działania Prawa i Sprawiedliwości łamią zasady demokracji. Tak uważa aż 43,6 proc. pytanych przez nas mieszkańców naszego regionu (wynik ogólnopolski to 40,3 proc.).

Skąd tak surowe oceny?
Z czego wynika niezadowolenie Polaków decyzjami rządu Prawa i Sprawiedliwości?

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.