Tomasz Smuga

Elektrownia atomowa powstanie na Pomorzu

Protest przeciwko atomówce w podkoszalińskim Mielnie. Stąd ta gmina już nie jest brana pod uwagę jako lokalizacja elektrowni Protest przeciwko atomówce w podkoszalińskim Mielnie. Stąd ta gmina już nie jest brana pod uwagę jako lokalizacja elektrowni
Tomasz Smuga

Według „Dziennika Gazety Prawnej” zapadła decyzja dla budowy elektrowni jądrowej, ale wciąż pod znakiem zapytania jest lokalizacja.

Elektrownia jądrowa w Polsce na Kaszubach powstanie - tak wynika z nieoficjalnych źródeł „Dziennika Gazety Prawnej”. W grze są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) oraz Żarnowiec (gminy Krokowa i Gniewino). Obie kilkadziesiąt kilometrów od Słupska. Z kolei resort energii ucina doniesienia medialne, informując, że żadna decyzja jeszcze nie zapadła.

Według „DGP” resort rozwoju uważa, że najkorzystniejszy byłby zakup technologii od Francuzów. Atom mógłby ocieplić relacje gospodarcze z Paryżem, ochłodzone po nieważnieniu przetargu na caracale czy przymuszeniu francuskich firm pozbywających się polskich aktywów energetycznych do sprzedaży ich naszym koncernom. Resort energii z kolei mówi o technologii chińskiej i koreańskiej. Tyle że takie reaktory w Europie nie pracują i będą dopiero wymagały certyfikacji.

Nie wiadomo także, skąd będą pochodzić fundusze nabudowę elektrowni. Inwestycja ma pochłonąć około 16 mld zł. Minister energii Krzysztof Tchórzewski wykluczył jednak finansowanie jej z budżetu państwa.

Kolejnym znakiem zapy-tania jest technologia użyta w elektrowni atomowej.

- Technologia będzie znana po przeprowadzeniu postępowania przetargowego. Prawo atomowe dopuszcza jedynie sprawdzone i bezpieczne konstrukcje reaktorów generacji III i III+ - mówi DGP Mariusz Kozłowski z resortu energii.

Tymczasem szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce to jeden ze scenariuszy rozwoju polskiej energetyki i polskiego miksu energetycznego.

- Jednocześnie podkreślam, że do tej pory nie została podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie - zaznacza minister Tchórzewski, który zwraca również uwagę, że decyzja o takiej inwestycji musi uzyskać akceptację rządu. - A tej jeszcze nie ma - mówi.

Ponadto minister zwraca uwagę, że są bardzo istotne argumenty za tym, aby taka elektrownia w Polsce powstała. Jednym z nich jest zeroemisyjność technologii jądrowej.

- Nowoczesna energetyka węglowa gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne nalata. Opracowując warianty miksu energetycznego, musimy jednak brać pod uwagę kwestie związane z wymogami unijnymi w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla- zauważa minister Krzysztof Tchórzewski.

Tomasz Smuga

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.