Elżbieta Bieńkowska w Słupsku. Poprze działania na rzecz S6

Czytaj dalej
Grzegorz Hilarecki

Elżbieta Bieńkowska w Słupsku. Poprze działania na rzecz S6

Grzegorz Hilarecki

W poniedziałek w słupskim ratuszu odbyła się też konferencja prasowa Elżbiety Bieńkowskiej i Roberta Biedronia w sprawie S6.

Prezydent Słupska wręczył unijnej komisarz apel do Komisji Europejskiej w sprawie wsparcia działań samorządów ziemi słupskiej i ziemi koszalińskiej w kierunku budowy całej ekspresowej drogi. Podpisało go 10 samorządów oraz przedstawiciele przedsiębiorców, PARR i Akademii Pomorskiej. Unijna komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług zapewniła, że zajmie się sprawą drogi S6. Elżbieta Bieńkowska wczoraj w Słupsku spotkała się z samorządowcami z regionu.

Wczoraj w słupskim ratuszu odbyło się spotkanie samorządowców, przedstawicieli biznesu oraz nauki z regionu słupskiego z Elżbietą Bieńkowską, Europejskim Komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Zdominowała je sprawa budowy drogi ekspresowej nr 6 przez Pomorze. A w zasadzie zapowiedzi przedstawicieli obecnego rządu o odłożeniu w czasie budowy środkowego odcinka nowej ekspresówki między Lęborkiem a Koszalinem. Budowa tej części drogi ma zacząć się dopiero po 2021 roku, podczas gdy ekspresówka z Goleniowa do Sianowa będzie gotowa, właśnie trwa intensywna budowa, w 2019 roku. Szybciej też powstanie trasa kaszubska od Trójmiasta do podlęborskiego Bożegopola.

Samorządowców wsparli podczas spotkania przedstawiciele Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Padły konkretne argumenty o ekonomicznym znaczeniu budowy całej S6 od Szczecina po Trójmiasto. O wykluczeniu komunikacyjnym regionu słupskiego.

- Prezydent Biedroń zaprosił mnie i myślałam, że tematem będzie spotkanie z przedsiębiorcami. Okazało się, że głównym tematem była droga S6. To nie jest moja kompetencja w UE, ale przekażę sprawę paniom komisarz od polityki transportowej i polityki spójności, które finansują budowę tej drogi - powiedziała po spotkaniu komisarz Elżbieta Bieńkowska. - Ja od wielu lat przyglądam się temu regionowi Polski. Gdy byłam w rządzie, robiliśmy badania i wyszło, że jest on najbardziej wykluczony transportowo. Dla województw pomorskiego i zachodniopomorskiego budowa S6 w całości jest więc priorytetem. Słyszałam dzisiaj wszystkie argumenty od przedsiębiorców o czasie dojazdu do Słupska. Mówili o wyrwie w budowie drogi ekspresowej. Dlatego zajmę się sprawą i przekażę apel słupskich i koszalińskich samorządowców, który dzisiaj otrzymałam, odpowiednim komisarzom unijnym. Droga jest potrzebna w całości od Szczecina do Trójmiasta. Ma sens, gdy powstanie w całości, a nie z przerwą w środku - zapewniała wczoraj dziennikarzy była wicepremier w rządzie Donalda Tuska.

Wczoraj w Słupsku podkreślano, że budowa drogi S6 nie jest sprawą polityczną, a gospodarczą. Stąd potrzeba wykonania inwestycji zgodnie z planami rządowymi w całości. Na co, jak mówiła pani komisarz, powinny być pieniądze. Skoro są unijne środki.

- Ta izolacja transportowa naszego regionu musi się skończyć. Dzisiaj historia tej drogi zatoczyła koło - mówił Robert Biedroń. - Budowa S6 zaczęła się po decyzji premier Bieńkowskiej i dzisiaj do niej wraca, jako przedstawicielki KE. Zgodziła się przekazać to pismo z prośbą o interwencję. To dla nas ostatnia deska ratunku. A Komisja Europejska, która wykłada pieniądze na tę drogę, może pomóc. Nie rozumiemy, dlaczego na odcinku od Koszalina do Lęborka ta inwestycja została wstrzymana. Jedyne argumenty, jakie słyszeliśmy, są polityczne, a z nimi się nie zgadzamy - mówił w imieniu samorządowców z regionu prezydent Słupska.

Unijna komisarz obiecała interwencję i uzyskanie odpowiedzi na nasze pytania, które zadaliśmy komisarz spójności Corinie Creţu: - Czy możliwe jest zbudowanie drogi za unijne pieniądze, ale nie w całości?

- Teraz nie mogę zapewnić odpowiedzi, ale gdy się tymi sprawami zajmowałam w rządzie, każdy projekt za pieniądze UE musiał dać efekty gospodarcze, społeczne i transportowe. Budowa S6 bez środkowej części, takich efektów nie da. Sprawdzę to i wrócę z odpowiedzią do państwa i pana prezydenta. Bo jeśli zrobimy drogę z punktu A do B, a w środku przerwę, to czas dojazdu się nie poprawi. Nie mówiąc o potoku pojazdów, który wpadnie z ekspresowej części S6 na starą szóstkę w regionie słupskim.

- „Głos Pomorza” nie doczekał się odpowiedzi od komisarz spójności w tej kwestii budowy S6. Czy pani uzyska taką odpowiedź? - zapytaliśmy.

- Z komisarz Creţu jesteśmy sąsiadkami, nasze gabinety w UE sąsiadują, więc zapytam. Jutro dostanie pismo w tej sprawie - odpowiedziała komisarz Bieńkowska.

- Mamy dobrego posłańca - podsumował prezydent Biedroń i zakończył konferencję. Tym razem żadnych pytań o inne słupskie sprawy nie można było zadać.

Grzegorz Hilarecki

Mieszkam w Słupsku i o nim piszę. Samorząd, inwestycje nie mają dla mnie tajemnic. Pasje mam trzy: rodzina, sport i historia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.