Leszek Kalinowski

Epidemia mowy nienawiści

Sesja polonistyczna pod hasłem Słowa też ranią. W jej ramach odbyły się wykłady, przedstawienia teatralne, panel dyskusyjny. Fot. Leszek Kalinowski Sesja polonistyczna pod hasłem Słowa też ranią. W jej ramach odbyły się wykłady, przedstawienia teatralne, panel dyskusyjny.
Leszek Kalinowski

W I LO odbyła się sesja polonistyczna pod hasłem Słowa też ranią.

Słowa ranią. Słowa zabijają. Między innymi 14-letniego Dominika z Bieżunia, którego koledzy nazywali pedziem. Popełnił samobójstwo, napisał do mamy: Jestem zerem. Po jego śmierci w internecie pojawiły się komentarze - dobrze, że zdechł.
Przykłady agresji językowej można mnożyć. Spotykamy się z nią na co dzień. W piątek wiele uwagi poświęcono jej w I LO, gdzie odbyła się sesja polonistyczna pod hasłem „Słowa też ranią”. Wzięli w niej udział licealiści, gimnazjaliści.

Prof. Magdalena Hawrysz z Uniwersytetu Zielonogórskiego podkreślała, że korzenie mowy nienawiści sięgają starożytności. Przekonanie, że język jest bronią, widać już w Biblii („język jak miecz”, „miecze są jak wargi”). Wiele przykładów mowy nienawiści znajdziemy w renesansie ( katolicy - reformatorzy). Okazuje się, że najbardziej popularne słowa są i dziś najczęściej wykorzystane i nie nadają się do cytowania. Studentka III roku filologii polskiej, Dorota Kogut, zauważyła, że najczęściej obrażamy osoby, które lubimy. Na pierwszym miejscu koleżanki i kolegów, ale też często członków rodziny. Uczniowie przygotowali scenki, pokazujące, że przywykliśmy do mowy nienawiści . Podkreślano to podczas dyskusji. Dlatego nie wystarczy dziś nie używać obraźliwych słów. Z mową nienawiści trzeba walczyć. Choćby wyrzucając z FB agresywnego znajomego czy zarażając dobrym słowem. Więcej w Tygodniku Zielonogórskim.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.