Gdzie są szczątki amerykańskich żołnierzy? Departament Obrony USA szuka śladów po lotnikach 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych

Czytaj dalej
Fot. Fot. Archiwum
Tomasz Kapica

Gdzie są szczątki amerykańskich żołnierzy? Departament Obrony USA szuka śladów po lotnikach 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych

Tomasz Kapica

Od wojny minęło już ponad 70 lat. Ale poszukiwania szczątków żołnierzy i odkrywanie tragicznych historii z tamtych lat to praca na wiele kolejnych lat.

Kiedy amerykański żołnierz składa przysięgę, w której przyrzeka bronić konstytucji USA, rząd Stanów Zjednoczonych solennie zobowiązuje się sprowadzić szczątki wszystkich poległych do kraju i pochować na ojczystej ziemi. I nie ma znaczenia, że minęło wiele lat od śmierci żołnierza. To zadanie specjalnej komórki Departamentu Obrony USA wyspecjalizowanej w poszukiwaniach szczątków zaginionych żołnierzy amerykańskich.

Jej przedstawiciele przyjechali niedawno na Opolszczyznę, gdzie poszukują śladów po poległych lotnikach 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych (15th USAAF).

To załogi samolotów zestrzelonych podczas nalotów na zakłady paliwowe w Kędzierzynie, Blachowni i Zdzieszowicach. Nad obszarem dzisiejszej Opolszczyzny walczyły one pod koniec drugiej wojny światowej.

 • Amerykanie bombardowali te ziemie, nieraz ginęli cywile. Ale taka była cena jak najszybszego zakończenia wojny

 • Goście z USA będą musieli jeszcze do nas wrócić. Ale z każdą wizytą zbliżają się do odkrycia tego, 
gdzie są szczątki ich żołnierzy
Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.