Górale spieszą Ustce z pomocą

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Surowiec
Bogumiła Rzeczkowska

Górale spieszą Ustce z pomocą

Bogumiła Rzeczkowska

Bielsko-Biała postanowiła finansowo wesprzeć Ustkę w naprawianiu posztormowych zniszczeń.

Piękny gest solidarności kierują bielszczanie w stronę zaprzyjaźnionej Ustki. Władze śląskiego miasta przygotowały projekt uchwały, która umożliwi przekazanie 50 tysięcy złotych na likwidację skutków klęski żywiołowej. - Obserwowaliśmy w mediach,
jak ogromny jest wymiar zniszczeń. Po rozmowach z burmistrzem Ustki i ustczanami zdecydowaliśmy z prezydentem naszego miasta, że wesprzemy Ustkę w likwidacji posztormowych szkód - mówi Jarosław Klimaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej
w Bielsku-Białej.

- Od lat jesteśmy miastami partnerskimi i uznaliśmy, że gest solidarności będzie na miejscu. W Ustce byłem wielokrotnie. A teraz widziałem na zdjęciach zniszczone miejsca, po których się przechadzałem, gdzie odpoczywałem. Mamy już gotowy projekt uchwały, który będzie głosowany na sesji rady miejskiej 31 stycznia. Nie wydaje mi się, by ktokolwiek był przeciw. Uzgodniłem z prezydentem kwotę 50 tysięcy złotych. Taką, na którą nas stać. Z projektu uchwały wynika, że pomoc finansowa Ustce z przeznaczeniem na likwidację skutków sztormu, który miał miejsce w pierwszej połowie stycznia, zostanie udzielona
w formie dotacji celowej ze środków tegorocznego budżetu miasta Bielska-Białej. Następnie zostanie podpisana umowa między miastami.

„W pierwszej połowie stycznia 2017 roku, szalejący na Bałtyku sztorm był przyczyną powstania wielu szkód, w tym m.in. na terenie Ustki. Do szkód i zniszczeń doszło w szczególności w wyniku zjawiska tzw. cofki, tj. znacznego podwyższenia lustra wody rzek i potoków w mieście, wywołanego długotrwałym działaniem silnego wiatru wtłaczającego wodę w górę cieków wodnych. Wynikiem tych anomalii pogodowych był szereg podtopień, uszkodzeń infrastruktury miejskiej, a także zalanie niżej położonych lokali i piwnic. Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce w rejonie portu w Ustce, bulwaru nadmorskiego i okolicznych ulic” - tak obrazowo przedstawiono bielskim radnym zakres szkód.

Bielsko-Biała i Ustka od kilkunastu lat są miastami partnerskimi. Umowa została podpisana 20 lipca 2002 roku. Kontakty miast są bardzo ożywione. To - zdaniem autorów projektu - dodatkowo uzasadnia udzielenie pomocy finansowej, z przeznaczeniem na likwidację skutków klęski żywiołowej. Ustczanie doceniają gest Bielska-Białej.

- Bielszczanie bardzo interesowali się naszą sytuacją, gdy na Bałtyku szalał sztorm. Mieliśmy z Bielska wiele telefonów - mówi Jacek Cegła, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w usteckim ratuszu, który dodaje, że straty Ustki, nie licząc terenów w porcie należących do Urzędu Morskiego w Słupsku, można wstępnie szacować na kilkaset tysięcy złotych.

Na przełomie 2016 i 17 roku Ustce dały się we znaki najpierw huragan Barbara, później sztorm Alex. Fale wypłukały 150 metrów kwadratowych kostki brukowej, podmyły nabrzeże przy wejściu na kładkę, uszkodziły dwie skrzynki elektryczne i dwie latarnie, a na plaży wschodniej bazę ratowników.

Bogumiła Rzeczkowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.