Gorzowianie! W piątek widzimy się na Starym Rynku!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzowianie! W piątek widzimy się na Starym Rynku!

Tomasz Rusek

W piątek spotykamy się na Starym Rynku na miejskiej wigilii. Będzie czas na składanie sobie życzeń. A czego życzymy w te święta… Gorzowowi?

- Człowiekowi, to wiadomo, życzy się zdrowia, szczęścia… Ale miastu? – Dorota Jaworczyk stoi na Starym Rynku z wielkim świątecznym stroikiem w dłoni i nie kryje zaskoczenia pytaniem. W końcu wpada na pomysł: - Życzę miastu spokoju, uśmiechu, żeby było zawsze czyste i przyjazne mieszkańcom. I żeby mieszkańcy go nie niszczyli. Nie malowali, nie wybijali szyb w przystankach.

Potem zagadujemy pana Romana (wychodzi z marketu przy ul. Pionierów). – Niech Gorzów będzie pełny dobrej pracy, nowych firm, to młodzi w nim zostaną i będzie dobrze. Więcej życzeń nie mam. Może jeszcze niech hali się doczeka, żebyśmy my, kibice, mieli gdzie koszykarki oklaskiwać – wylicza bez zająknięcia, jakby chodził z odpowiedziami i tylko czekał na reportera.

W piątkowy poranek - na pętli na Ustroniu - o życzenia dla miasta pytamy jeszcze Joannę. - Niech miasto będzie zdrowe. A jako zdrowie rozumiem zdrowe finanse, przejezdne, równe ulice. Niech się rozwija, niech goni większe miasta. Może nie rozmiarem, ale klimatem. Kto był w Poznaniu, Wrocławiu czy choćby nawet w Zielonej Górze, ten wie o jaki klimat mi chodzi.

Piątek z opłatkiem

Na kolejne życzenia będzie czas już dziś, na Starym Rynku, bo w sercu miasta zaczyna się wielkie świętowanie, kolędowanie i jarmark.
Początek imprezy dziś o 12.00 (kramy powinny działać nieco wcześniej). Najsłynniejsze kolędy zaśpiewają aktorzy Teatru Osterwy, Świąteczny Band zagra je w rockowych aranżacjach, a potem wystąpi Kapela Ludowa Regionu Kozła. W planie jest też show wokalisty Endrju i koncert zespołu Nadija. Gwoździem dnia jest jednak spotkanie wigilijne mieszkańców, które zacznie się chwilę po 17.00 (wcześniej życzenia złożą nam władze miasta).

Sobota z Mikołajem

Sobota będzie dniem Mikołaja. Święty wraz z całą mikołajową załogą prosto z Laponii zagości na Starym Rynku, ale szukajcie go od 12.00 do 18.00 też w innych miejscach w Gorzowie. Bo kto zabroni mu zwiedzić miasto?
Zakład Utylizacji Odpadów od 12.00 zaprasza na… jazdę skuterem śnieżnym (uwaga: nie liczcie na prawdziwe śnieżne szaleństwa, raczej na dowcipną niespodziankę), a o odpowiedni nastrój – czyli Kolendy i śpiewy – zadbają m.in.: Orkiestra Dęta OSP Siedlic, chór Cantabile, Młodzieżowy Dom Kultury, RSTK, Uniwersytet III Wieku, zespół Wrzosy i… jazzowe Trio od Bogusława Dziekańskiego z Jazz Clubu Pod Filarami. Będzie też można zobaczyć – w Grocie Sztuki przy ul. Hawelańskiej – żywą szopkę (czeka na was od 17.00).

Niedziela z aniołami

W tym dniu atrakcje na Starym Rynku zaczynają się o 15.00. Najpierw będzie konkurs na najlepsze anielskie przebranie, potem – mamy nadzieję – pobity zostanie gitarowy rekord (warto być o 16.00 koło katedry, wziąć gitarę i nauczyć się wcześniej grać „Wśród nocnej ciszy”!).
Potem w planach także ciekawe wydarzenia: konkurs na najlepsze faworki i śledziki, zabawa w malowanie anioła palcami i plebiscyt na najładniejszy domek z piernika. Imprezę zakończy o 18.00 pokaz teatru ognia.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.