GUS: liczba mieszkańców Bydgoszczy każdego roku będzie się zmniejszać

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Polskpress
Paweł Kaniak

GUS: liczba mieszkańców Bydgoszczy każdego roku będzie się zmniejszać

Paweł Kaniak

Według wieloletnich prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, przez kolejne 10 lat liczba mieszkańców Bydgoszczy każdego roku będzie się zmniejszać.

Według Rocznika Demograficznego 2019, w dniu 31 grudnia 2018 r. liczba mieszkańców Bydgoszczy wynosiła 350 178 osób. Było to o 2 135 osób mniej niż w roku poprzednim i aż o ponad 25 tys. mniej niż w roku 2000. Trend spadkowy ma się utrzymywać przez najbliższą dekadę.

Polska się wyludnia

Podobnie jest w całym kraju. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Ludność. Stan i struktura oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2019 r.”, w pierwszym półroczu 2019 liczba ludności Polski zmniejszyła się o prawie 25 tys. osób.

- Spadek liczby ludności jest wynikiem niekorzystnych tendencji notowanych w skali rocznej, przede wszystkim w zakresie przyrostu naturalnego. Od 2013 r. jest obserwowany ubytek naturalny wynikający z nadal niskiej (pomimo wzrostu w latach 2016-2017) liczby urodzeń przy jednoczesnym niewielkim, ale systematycznym zwiększaniu się liczby zgonów wynikających ze wzrostu liczby i odsetka osób w starszym wieku. Drugim elementem wpływającym na ogólną liczbę ludności są migracje zagraniczne. Z danych pochodzących z rejestru PESEL wynika, że liczba imigracji była wyższa od liczby emigracji - wyjaśniają eksperci GUS w swoim raporcie.

Zobacz prognozę demograficzną dla Bydgoszczy i bydgoskich gmin. Gdzie będzie się wyludniać, a gdzie populacja wzrośnie? Jakie będą tego konsekwencje? Przeczytaj ciąg dalszy artykułu.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Kaniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.