Bogumiła Rzeczkowska

Historyczny wyrok. Odszkodowanie dla spadkobierców byłego wiceburmistrza Postomina

Wyrok w Sądzie Okręgowym w Słupsku ogłosił sędzia Jacek Żółć. Spadkobierców Zbigniewa K. nie było na sali Fot. Łukasz Capar Wyrok w Sądzie Okręgowym w Słupsku ogłosił sędzia Jacek Żółć. Spadkobierców Zbigniewa K. nie było na sali
Bogumiła Rzeczkowska

Ponad 272 tysiące złotych zadośćuczynienia i odszkodowania przyznał Sąd Okręgowy w Słupsku spadkobiercom Zbigniewa K., wiceburmistrza Postomina z 1946 roku, którego uwięziono za kolportaż antyradzieckich ulotek.

Sprawa dotyczy pierwszych powojennych lat na Pomorzu Środkowym. Sąd Okręgowy w Słupsku rozpatrywał kwestie odszkodowawcze, ale akta miały wsparcie w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej.

Zbigniew K. został wiceburmistrzem Postomina w 1946 roku. Jako urzędnik państwowy zareagował na likwidację przez Rosjan linii kolejowej z Trójmiasta do Szczecina. Wraz z innymi osobami zaprotestował przeciwko rozbiórce torów, rozpowszechniając ulotki. Antypaństwowe - jak uznała ówczesna komunistyczna władza, wtrącając Zbigniewa K. do więzienia.Śledztwo przeciwko Zbigniewowi K. i innym było prowadzone w sprawie sporządzania i rozpowszechniania ulotek antypaństwowych na terenie Postomina w dniu 21 sierpnia 1946 r. i innych czynów zabronionych.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bogumiła Rzeczkowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.