Hospicjum w Koszalinie zostanie rozbudowane

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Joanna Krężelewska

Hospicjum w Koszalinie zostanie rozbudowane

Joanna Krężelewska

Dzięki unijnemu dofinansowaniu obok siedziby Hospicjum im. św. M. Kolbego przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego stanie nowy budynek.

Krótszy czas oczekiwania na miejsce w Hospicyjnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, większy komfort dla pacjentów i ich rodzin, również dla personelu, jednoosobowe sale i więcej łóżek dla chorych - 28 zamiast 15 - to tylko ułamek z tego, co ma stać się faktem za niewiele ponad dwa lata przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego.

Tyle ma bowiem potrwać długo wyczekiwana rozbudowa hospicjum stacjonarnego - na terenie zielonym za siedzibą hospicjum powstanie drugi, dwukondygnacyjny budynek. Projekt pochłonie niemal pięć milionów złotych. Dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 to 4 miliony, pozostałą część stowarzyszenie prowadzące placówkę dołoży z własnych środków.

Będzie jedna siedziba

- Długa lista oczekujących pacjentów na miejsce w Hospicjum jest dowodem na konieczność zwiększenia miejsc w opiece stacjonarnej - podkreśla Maria Okońska, prezes zarządu Stowarzyszenia Hospicjum.

- Często osoba w terminalnym okresie choroby zbyt późno znajduje się pod fachową opieką, co bywa traumą dla całej rodziny. Nierzadko członkowie rodziny nie są w stanie pełnić fachowej opieki nad chorym, a godzenie wielu obowiązków z opieką nad umierającą, bliską osobą paraliżuje ich życie zawodowe i rodzinne.

Realizacja przedsięwzięcia zaspokoi potrzeby lokalowe hospicjum, a jednocześnie skonsoliduje i unowocześni zarządzanie jednostką, która dziś funkcjonuje w ramach dwóch siedzib - przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 80 (Hospicyjny Zakład Opieki Zdrowotnej) i przy ul. Kasprowicza 3A gdzie znajduje się biuro Stowarzyszenia Hospicjum oraz wypożyczalnia sprzętu medycznego i która to oddalona jest o 2,5 km od budynku HZOZ.

- Stanowi to utrudnienie dla mieszkańców, którzy często muszą zajeżdżać zarówno po sprzęt niezbędny dla swoich chorych członków rodzin oraz do Hospicjum stacjonarnego. Rozbudowa obiektu zwolni Hospicjum z wysokich opłat rocznych związanych z wynajmem obiektu przy ul. Kasprowicza, upłynni pracę jednostki, scali wypożyczalnię sprzętu domowego z oddziałem stacjonarnym, zniesie nieporozumienia związane z dwiema siedzibami.

Wszystko będzie na miejscu, rodziny chorych nie będą przemieszczać się z siedziby do siedziby. Stworzy to także zaplecze szkoleniowe dla wolontariuszy, miejsce pracy dla zarządu oraz spotkań członków stowarzyszenia - podkreśla Krzysztof Plewa, wiceprezes zarządu Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie.

Sala do rekreacji

Rozbudowa hospicjum to odpowiedź na wymagania, które przed stowarzyszeniem stawia płatnik - Narodowy Fundusz Zdrowia. - W obecnej siedzibie nie mamy magazynu sprzętu, szatni dla personelu, sali jadalnej czy telewizyjnej. Niestety, właśnie za brak sali telewizyjnej nasz płatnik odebrał nam punkty - informuje Maria Okońska. Sala rekreacyjna wyposażona będzie w takie utensylia jak telewizor, biblioteczkę, gry planszowe, wygodne meble, kanapy, sofy itp. Jeszcze jedną funkcją sali będzie możliwość prowadzenia w niej terapii zajęciowej.

Krótszy czas w kolejce

Najważniejszą jednak zmianą ma być skrócenie kolejki osób oczekujących na łóżko w hospicjum.

- Dziś czas oczekiwania to około dwa tygodnie. Dzięki rozbudowie zyskamy 13 dodatkowych łóżek, dzięki czemu będziemy mogli przyjąć nie piętnastu, ale dwudziestu ośmiu pacjentów. Zaprojektowanych zostało też sześć sal jednoosobowych - wylicza prezes stowarzyszenia. W salach tych razem z najciężej chorymi pacjentami będą mogli przez całą dobę przebywać ich bliscy.

Znajdą się tam rozkładane fotele, kanapy, umożliwiające nocleg i swobodne współtowarzyszenie rodziny bądź opiekuna, tak długo jak to będzie potrzebne. Ponadto pojawi się możliwość odseparowania chorych odchodzących, w szczególności z objawami pobudzenia psychofizycznego, cierpiących w sposób głośny, pokrzykujących, którzy mieliby możliwość komfortowego pożegnania się z rodziną.

Oprócz jednoosobowych sal w rozbudowanej części placówki znajdą się izolatki, które nie tylko zapewnią intymność, jaką daje jednoosobowa sala, ale też umożliwią odseparowanie pacjentów z chorobami zakaźnymi (np. wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, wirusem HIV, chorobami dermatologicznymi, gronkowcem złocistym). W ten sposób zostanie podniesiony standard bezpieczeństwa innych chorych i ich rodzin, personelu oraz odwiedzających.

Godne pożegnanie

Projekt przewiduje też stworzenie dedykowanej sali pro-morte, którą obecnie jest zaadaptowane wyjście ewakuacyjne, za małe na to by mogło w nim przebywać ciało oraz rodzina zmarłego. Hospicjum zyska też pomieszczenie dla psychologa, który prowadzi konsultacje dla pacjentów oraz ich rodzin i będzie miał możliwość prowadzenia intymnych rozmów z pacjentem lub pogrążoną w smutku rodziną poza salą chorych oraz holem głównym. Z kolei w pomieszczeniu farmacji szpitalnej, gdzie leki (zwykłe oraz narkotyczne) przechowywane będą pod kluczem, bez możliwości przypadkowego dostępu do nich osób postronnych.

Nowy sprzęt

Pacjenci hospicjum domowego skorzystają także ze sprzętu medycznego zakupionego w ramach projektu: łóżek rehabilitacyjnych, koncentratorów tlenu, myjni - dezynfektora do kaczek i basenów oraz lampy do leczenia ran.W ramach projektu zaplanowano zakup i wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Wdrożenie EDM to przede wszystkim realizacja wymogów ustawowych oraz usprawnienie pracy oddziału.Wreszcie ważna informacja dla pacjentów i ich rodzin: hospicjum na czas rozbudowy nie zawiesi swej działalności nawet na jeden dzień.

- Nowy budynek został zaprojektowany tak, żeby obecny mógł działać bez zmian. Na koniec oba połączone zostaną łącznikiem, który umiejscowiony będzie w dzisiejszej kaplicy - wyjaśniła prezes Okońska.

Mały procent, wielki gest

Dzięki wpływom z 1 proc. podatku i zbiórkom hospicjum przyjmuje więcej pacjentów zarówno w opiece stacjonarnej jak i domowej. Teraz każdy grosz jest na wagę... rozbudowy placówki. Jak pomóc? Odpisz 1% swojego podatku dochodowego na rzecz Hospicjum wpisując na formularzu PIT: Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, KRS 0000017241. W hospicjum można otrzymać bezpłatną pomoc w wypełnieniu PIT-u - przy ul. Kasprowicza 3a od poniedziałku do piątku w godz. 9- 13 i dodatkowo we wtorki w godz. 13 - 17.

Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka psychologi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe, las i mokry nos psa Muffina.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.