Jak sprawnie płacić podatek akcyzowy

Czytaj dalej
Zbigniew Marecki

Jak sprawnie płacić podatek akcyzowy

Zbigniew Marecki

Nasi czytelnicy, którzy sprowadzają samochody z Zachodu, skarżą się na utrudnienia przy opłacaniu podatku akcyzowego.

Jeszcze do niedawna płatnicy podatku akcyzowego bez problemu regulowali go w urzędzie celnym. Mogli to robić szybko, bo w tym urzędzie działały kasy i po wpłaceniu żądanej opłaty skarbowej (17 zł) mogli natychmiast na miejscu otrzymać odpowiedni wydruk zaświadczenia.

Sytuacja nieco się zmieniła, gdy obsługę podatku akcyzowego przejęły w naszym województwie trzy urzędy skarbowe (patrz – ramka). Stało się tak, bo w urzędach skarbowych od kilku lat nie działają kasy. Dlatego natychmiast po wpłacie opłaty nie można wydrukować odpowiedniego dokumentu. Oczywiście stosowną opłatę można uregulować w punkcie pocztowym, który działa na terenie Urzędu Skarbowego w Słupsku, ale nie jest on bezpośrednio połączony z systemem informatycznym fiskusa.

– Ta opłata musi przejść całą procedurę rejestracyjną podobną do tej, która obowiązuje w banku. Z tego powodu podatnik może otrzymać stosowne zaświadczenie po 2-3 dniach – tłumaczy Cezary Lewiński, p.o. naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku. Jak twierdzi, kasa w Urzędzie Skarbowym w Słupsku ponownie się nie pojawi, bo od kilku lat administracja skarbowa z prowadzenia kas we wszystkich swoich placówkach w kraju się wycofuje.

Jednak jeśli podatnikowi zależy na szybkim uzyskaniu zaświadczenia, to po złożeniu w okienku US deklaracji związanej z podatkiem akcyzowym, opłatę może uregulować w kasie słupskiej delegatury Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego (ulica Portowa, budynek Słupskiego Inkubatora Technologicznego), a wtedy zaświadczenie zostanie wygenerowane od ręki.

– Można także pominąć kwestię wspomnianej opłaty, jeśli deklarację dotyczącą podatku akcyzowego złożymy poprzez internet. Można to zrobić na stronie Ministerstwa Finansów w zakładce e-klient. Dalej system już pokaże, jak złożyć deklarację akcyzową. Tam sami możemy także wydrukować zaświadczenie o złożeniu deklaracji, które jest honorowane przez urząd skarbowy – dodaje naczelnik Lewiński.

Zbigniew Marecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.