Jaworzno będzie miało ogród botaniczny

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk

Jaworzno będzie miało ogród botaniczny

Tomasz Szymczyk

Jaworznickie kamieniołomy, w których jeszcze niedawno wydobywano dolomit, dziś są miejscem, w którym ma powstać ogród botaniczny. To ma byc miejsce magiczne, w którym odpoczniemy i poobserwujemy przyrodę.

To jedno z najbardziej urokliwych miejsc nie tylko w Jaworznie, ale i całym regionie. Kamieniołom Gródek w jaworznickiej dzielnicy Pieczyska już teraz jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców, którzy mogą już spacerować po nowej krętej kładce. Docelowo okolice kamieniołomu mają się jednak zamienić w arboretum. Jaworzno współpracuje w tej sprawie ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie.

- Jaworzno jest przykładem miasta, gdzie tereny poprzemysłowe mogły zostać poddane rekultywacji, a potem zabudowie, a posłużyły dla zachowania miejsc zielonych - mówi Patryk Bubła, zastępca dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Do 1997 roku w kamieniołomie Gródek, jak i zresztą w pobliskiej Geosferze, odbywała się eksploatacja pokładów dolomitu. W 1997 roku upadające Zakłady Dolomitowe „Szczakowa” spóźniały się z zapłatą za energię elektryczną. Jej dostawca odciął w końcu prąd, co spowodowało zatrzymanie pomp i zalanie Gródka. Pod wodą został cały sprzęt. Dziś oglądają go nurkowie w popularnych „Koparkach”. To właśnie w drugiej części tego miejsca powstać ma ogród botaniczny.

- Chcemy zachować charakter tego miejsca - podkreśla Patryk Bubła. - Na razie trwają sprawy formalno-prawne związane m.in. z podziałem gruntów, które powinny potrwać do końca roku. Wtedy będzie można złożyć do Głównej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o utworzenie arboretum - dodaje.

W skład arboretum miałyby wejść również chronione już tereny z pobliskiego uroczyska Bucze, gdzie znajdują się ciekawe zarośla tarniny, głogu i dzikiej róży. Dominować mają tu rośliny z naszego klimatu.

Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.