Jesteś w tarapatach? Kliknij po wsparcie. Specjaliści i przyjaciele czekają na… fejsie!

Czytaj dalej
Fot. Fot. Radek Koleśnik
Joanna Krężelewska

Jesteś w tarapatach? Kliknij po wsparcie. Specjaliści i przyjaciele czekają na… fejsie!

Joanna Krężelewska

Terapeutka, pedagog i pracownik socjalny. Możesz z nimi pogadać jak z koleżanką lub kolegą. Na Facebooku zaczęła działać Grupa Wsparcia „Uwolnij się” fundacji Razem Raźniej.

Czy pamiętacie akcję „Jesteś piękna!”? Koszalinianki Sylwia Chyła i Sylwia Korbus podczas jej trzech edycji przeprowadziły metamorfozy ponad 30 kobiet. Każda z pań zaproszona do projektu borykała się z jakimiś problemami. Samotne mamy, dziewczyny pokrzywdzone przemocą, wyrzucone z domów - w ich życiu rytm wyznaczała praca, czasem na więcej niż jeden etat, i opieka nad dziećmi. Czasu na dbanie o siebie brakowało. W ramach projektu „Jesteś piękna!” panie miały zagwarantowaną opiekę nad dziećmi, a w tym czasie przechodziły prawdziwe metamorfozy. Nowe fryzury, pomalowane paznokcie, korekta brwi, makijaż - efekty były niesamowite.

- Jedna z pań po raz pierwszy odprowadziła swoją córkę do szkoły. Powiedziała, że dzięki nam czuje się zadbana i wreszcie się nie wstydzi! Łzy same płynęły po policzkach… - wspomina Sylwia Korbus.

Paniom Sylwiom i ich przyjaciołom pomysłów na kolejne działania nie brakuje. Ubrały je w formalne ramy fundacji Razem Raźniej.

Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży

- W ostatnich tygodniach skupiłyśmy się na działaniach w szkołach. Do końca przyszłego roku finansowaniem koszalińskiego samorządu objęty został projekt przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym wśród młodzieży - wskazuje Sylwia Chyła, prezeska zarządu fundacji, pedagog ze specjalnością resocjalizacyjną.

Z organizacją współpracują psychoterapeuci, certyfikowani terapeuci, specjaliści z różnych dziedzin.

- Działamy w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Spektrum uzależnień jest bardzo szerokie. Cyberseks, jedzenie, opalanie się, a nawet hejt - pracujemy zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak też z nauczycielami, by zminimalizować ryzyko zagrożeń i pomóc tym, którzy wpadli już w pułapkę uzależnienia.

Sylwia Korbus zaangażowała się też w promocję ekologii. - Do tych działań zapraszamy już najmłodsze, żłobkowe i przedszkolne dzieci, maluchy z rodzin zastępczych, ale też osoby z niepełnosprawnością intelektualną i seniorów. Projekt oparty jest na działaniach eksperymentalnych - opisuje.

Nie będziemy zdradzać szczegółów. Możemy uchylić zaledwie rąbka tajemnicy - dzięki bibule można zobaczyć, jak zanieczyszczenia trafiają do gleby, a pióra i plastelina to materiał imitujący zanieczyszczenia w oceanach.

Przemoc niejedno ma imię

Jednym z filarów działalności fundacji jest przeciwdziałanie przemocy.

- Szkolimy organizacje pozarządowe, instytucje, ale też młodzież, na przykład w zakresie przemocy rówieśniczej - mówi Sylwia Chyła. - Problem przemocy domowej i szkolnej jest olbrzymi, a przekrój zdarzeń, z którymi mamy do czynienia, bardzo szeroki. W ostatnim szkoleniu na ten temat udział wzięło 54 nauczycieli. Spotkali się z nami po godzinach pracy. Spotkali się, bo chcieli.

A powód był dramatyczny. W jednej ze szkół w województwie zachodniopomorskim uczeń powiedział nauczycielowi o swoich uczuciach wobec innego chłopca. Nauczyciel nie zachował dyskrecji. Zrobiła się z tego plotka, dotarła do ucznia, który dziś zmaga się z głęboką depresją…

Z oficjalnych policyjnych statystyk wnika, że w Polsce w 2019 roku ponad 65 tys. kobiet i 12 tys. dzieci padło ofiarami przemocy domowej. W 2020 roku było to 62,3 tys. kobiet oraz ponad 11 tys. dzieci. 2021 rok zakończył się ze statystykami na poziomie ponad 55 tys. kobiet i również ponad 11 tys. małoletnich, którzy doświadczali agresji od najbliższych. Co roku przemocy domowej ulega też około 10 tys. mężczyzn. Warto zaznaczyć, że istnieje kilka jej typów: fizyczna, psychiczna, seksualna i ekonomiczna.

Kolejki do specjalistów w ramach NFZ są bardzo długie. Prywatna wizyta u terapeuty - droga. Spotkanie twarzą w twarz z pracownikiem socjalnym może być dużym wyzwaniem.

Uwolnij się od wstydu

- Barierą może być wstyd czy strach. Stąd nasz kolejny pomysł na działania w sieci, które pozwolą chętnym pozostać anonimowymi. To grupa wsparcia „Uwolnij się!”, która działać będzie bezterminowo, nieodpłatnie, a wszyscy w nią zaangażowani pracować będą wolontaryjnie - wylicza Sylwia Chyła.

Kogo będzie można spotkać po drugiej stronie monitora? Dyżurną jest administratorka grupy Sylwia Chyła. Jako pierwsza przeczyta nadesłaną wiadomość. Ekspertkami udzielającymi wsparcia są Ewa Antoszak, przewodnicząca zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Urzędzie Miejskim w Koszalinie i starsza specjalistka pracy socjalnej koszalińskiego Centrum Usług Społecznych, oraz Agnieszka Jager, terapeutka systemowa, specjalistka terapii uzależnień w procesie certyfikacji, terapeutka FAS.

Pomoc dostosowana będzie do potrzeb osoby, która się po nią zgłosi. Porada, koleżeńska rozmowa, zaproszenie na spotkanie ze specjalistą, wreszcie interwencja kryzysowa, której celem jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie (pomoc psychologiczna, poradnictwo socjalne lub prawne, a nawet schronienie).

- Mogą się z nami kontaktować osoby uzależnione behawioralnie, dorosłe dzieci alkoholików (DDA), dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych (DDzRD). Jesteśmy gotowe pomóc osobom znajdującym się w sytuacji kryzysowej, które oczekują podpowiedzi, co robić, jak się zachować, jak przetrwać. Takie prośby kierują zwykle do przyjaciół, rodziny, lecz nie zawsze pomoc w ich wydaniu jest wystarczająca - wskazuje szefowa fundacji Razem Raźniej.

Grupa Wsparcia może pomóc zredukować lęk, niepokój, poczucie izolacji.

- Naszym celem jest motywowanie do działań, których rezultatem będzie zatrzymanie przemocy w rodzinie, ale też wsparcie w wyjściu z izolacji i pomoc w przywróceniu umiejętności kierowania swoim życiem i decydowania o sobie. Rozmawiamy z przedstawicielami organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, by rozszerzyć nasze działania. Trudno przewidzieć każdy scenariusz, w którym przyjdzie nam pracować - dodaje Sylwia Chyła. - Może się zdarzyć, że osobę kontaktującą się z nami anonimowo poprosimy o wiadomość prywatną, bo pomoc będzie niezbędna. Może się zdarzyć, że będziemy prosić policję o interwencję.

Tak było w przypadku mieszkanki jednej z nadmorskich miejscowości. Wysłała do pani Sylwii SMS o treści „997”.

- Miała do mnie kontakt właśnie dzięki szkoleniom. Nie miała czasu ani szansy, by napisać coś więcej, ani też, by zadzwonić po pomoc. Nie zbagatelizowałam wiadomości. Wezwałam policję. Okazało się, że kobieta była ofiarą przemocy ze strony męża. Powiem tylko, że pomoc nadeszła dosłownie w ostatniej chwili… - opisuje poruszona koszalinianka.

Grupa ma swój regulamin. Obowiązuje zakaz nękania i propagowania nienawiści, szacunek dla prywatności, zakaz promocji i spamu. Co ciekawe, na stronie „Uwolnij się!” będą pojawiać się różne materiały informacyjne i edukacyjne. - Chcemy się wzajemnie wspierać, motywować i rozwijać. Chcemy, by była to dodatkowa opcja pomocy, dająca poczucie bezpieczeństwa, wskazówki, ale też możliwość wygadania się. Jak przed dobrym przyjacielem! - podsumowuje prezeska fundacji Razem Raźniej.

Joanna Krężelewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.