Jeziora szykują się do sezonu

Czytaj dalej
Fot. Fot. materiały inwestora
Agnieszka Drzewiecka

Jeziora szykują się do sezonu

Agnieszka Drzewiecka

Tymczasem Dobiegniew szykuje się do kolejnych dużych inwestycji nad swoimi jeziorami. Na plaży w Długiem tego lata będzie otwarty zupełnie nowy ośrodek z pokojami i pizzerią.

Nad jeziorem w Długiem przygotowania do sezonu już trwają. Remontowany jest pomost przy głównej plaży: wymieniane są podniszczone deski, wzmacniana jest cała konstrukcja pomostu. Trwają też remonty łazienek, zarówno tych przy plaży, jak i tych przy parkingu, po drugiej stronie drogi.

Plaża nad jeziorem Lipie w Długiem jest jedną z najpopularniejszych w okolicy. W sezonie w weekendy przyjeżdża tam nawet kilka tysięcy osób. Od dwóch lat terenem tym zarządza Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna z Gorzowa. Poza remontem pomostu zarządca szykuje właśnie nową atrakcję dla plażowiczów. - Stworzymy ogródek zabaw dla dzieci, takiego miejsca nigdy tu nie było. Ogrodzony ogródek będzie znajdował się z boku plaży, w cieniu między drzewami. A za rok mamy w planie ogródek fitness dla młodzieży i dorosłych, z urządzeniami do ćwiczeń - zapowiada Augustyn Wiernicki, prezes stowarzyszenia im. Brata Krystyna.

Stowarzyszenie szuka też osób chętnych do prowadzenia punktów gastronomicznych na plaży, w blaszanych kioskach po drugiej stronie drogi i w budynku przy parkingu. Tam rok temu przeprowadzono remont i uruchomiono smażalnię ryb. A jeśli chodzi o nieestetyczne „blaszaki”, nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ich los. Terenem tym zarządza gmina i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Już w ubiegłym sezonie część kiosków była pusta. - Zobaczymy, jak będzie w tym sezonie. Być może zaproponujemy dzierżawcom wykupienie tych punktów. Jako właściciele mogliby je remontować - mówi burmistrz Mateusz Feder.

Przy samej plaży już na początku lata zostanie uruchomione zupełnie nowe miejsce. Zbudowano tam dwupiętrowy budynek, w którym będzie pizzeria, drinkbar, sala do wynajęcia na przykład na ślub oraz pokoje do wynajęcia. - Pod koniec czerwca udostępniona zostanie pizzeria i część pokoi dla gości. Salę ślubną jednak uruchomimy dopiero w następnym sezonie - mówi Robert Cidyło, inwestor.

Także nad jeziorem Górnym w Strzelcach przygotowania do sezonu trwają. Niedawno oczyszczono zaśmiecone brzegi jeziora, oczyszczono też zarośnięty trakt spacerowy dookoła Górnego. Łatwiej będzie też dojechać do jeziora - trwa remont ul. Strzeleckiej, droga będzie gotowa po majówce. Będzie na niej przejście dla pieszych między plantami a plażą.

Dobiegniew natomiast jest już po dużych inwestycjach nad jeziorami, a przed nim jeszcze większe. Od 2013 r. gmina, dzięki unijnym dotacjom, włożyła aż 6 mln zł w plaże nad jeziorem Osiek, w Dobiegniewie, w Ługach i w Radęcinie. Rozbudowała je o nowoczesne pola namiotowe, powstały pomosty, boiska czy wiaty biesiadne.

Zbudowano też wieże widokowe w Chomętowie i Radęcinie, odbudowano spalony most łączący brzegi jeziora Osiek. Ale to dopiero początek zmian. Gmina chce rozbudować cztery zmodernizowane już plaże, postawić tam dodatkowe pomosty, a w Ługach zbudować pasaż spacerowy.

Jest plan, by urządzić mniejsze plaże z polami namiotowymi w Osieku, Chomętowie, Słowinie i Wołogoszczy. A najdroższą planowaną inwestycją będzie budowa 50 km ścieżki rowerowej. Ma ona prowadzić od plaży przy jeziorze Osiek do Ługów, a stamtąd z powrotem do jeziora lub - drugim odgałęzieniem ścieżki - przez Mięrzęcin i Radęcin do Dobiegniewa. Gmina stara się o dotacje unijne na te inwestycje. Potrzeba około 20 mln zł.

- Na początku maja dowiemy się, jakie są wyniki konkursu o dofinansowanie. Liczymy, że uda się zdobyć pieniądze, wtedy inwestycje byłyby realizowane w latach 2017 i 2018 - mówi nam burmistrz Leszek Waloch.

Agnieszka Drzewiecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.