Zbigniew Marecki

Już 31 marca odbędą się tradycyjne drogi krzyżowe w regionie

Już 31 marca odbędą się tradycyjne drogi krzyżowe w regionie
Zbigniew Marecki

Największa droga krzyżowa wyruszy w piątek, 31 marca, o godz. 18.30 z kościoła NSJ w Słupsku, a zakończy się w kościele NMP.

Tego samego dnia, w piątek, 31 marca, droga krzyżowa wyruszy także (o godz. 16) z kościoła św. Jana Bosko w Sycewicach. Natomiast 7 kwietnia odbędą się drogi krzyżowe w Kępicach i Biesowicach. Pierwsza wyruszy o godz. 17.30 sprzed kościoła Matki Bożej Różańcowej.

Druga rozpocznie się pół godziny wcześniej przy kościele pw. Andrzeja Boboli. Ostatnia droga krzyżowa w naszym regionie rozpocznie się 14 kwietnia o godz. 17.30 w parafii Maksymiliana Kolbego w Słupsku. Tymczasem w całym kraju już odbywają się ekstremalne drogi kryżowe, które z roku na rok przyciągają coraz więcej uczestników.

W naszym regionie jedna już się odbyła, bo w nocy z 24 na 25 marca prawie setka uczestników przeszła ponad 42 kilometry w chłodzie i ciemności na trasie Ustka-Słupsk. Uczestnicy zatrzymywali się wyłącznie przy plenerowych stacjach drogi krzyżowej przy wiejskich kapliczkach.

Część z nich nie ukrywa, że po pokonaniu tak trudnej trasy dopiero zrozumieli istotę drogi krzyżowej. Ich zdaniem jej trudy zaczyna się odczuwać około czterdziestego kilometra. Tę drogę krzyżową po raz drugi zorganizowała siostra Dominika Pac.

Według niej to wyzwanie to ogromne do- świadczenie duchowe i fizyczne dla uczestników, którzy w trakcie pokonywania w ciszy 42 kilometrów mogą sporo wewnętrznie przeżyć. Z kolei w Słupsku – podobnie jak w ubiegłym roku – organizatorem ekstremalnej drogi krzyżowej jest ks. dr Sebastian Kowal z parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Uczestnicy słupskiej EDK wyruszą w drogę 7 kwietnia po mszy św. o godz. 21. Uczestnicy, którzy potwierdzą swoją obecność w sali Caritas, będą mogli wybrać jedną z dwóch tras: 44- lub 49-kilometrową.

Zapisy na EDK Słupsk potrwają do 7 kwietnia do godz. 16.30. Odbywają się wyłącznie przez stronę www.edk.org.pl. Po zakończeniu EDK organizatorzy zapraszają na gorącą herbatę do salki Caritas przy koś- ciele NSJ. Jeśli uczestnik jest zainteresowany papierowym tekstem rozważań drogi krzy- żowej i gadżetami EDK – opaską silikonową i odblaskiem (możliwość zamówienia odpłatnie), to należy to zaznaczyć przy zapisie na trasę. Poza tym należy się ubrać stosownie do warunków pogodowych i terenowych.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.